Jak dbać o zęba po naruszeniu korzenia?

Pilnie potrzebuję rady. Otóż jakiś czas temu spadła na mnie szafa i naruszyłam (chyba) korzeń Zęba, de facto teraz kiwa się. Jest to ząb przedni w związku z czym bardzo mi zależy na tym, żeby go nie stracić. Byłam u stomatologa, ale stomatolog powiedział, że powinnam udać się do ortodonty. Problem w tym, że chwilowo nie mam pieniędzy na wizytę, ani w razie czego aparat ortodontyczny. Chciałabym prosić o radę, jak mogę, póki co, dbać o tego zęba, żeby go bardziej nie rozbujać?

Witam serdecznie,
Bez badania RTG ciężko stwierdzić co się dokładnie stało z tym zębem. Najlepiej udać się na zaleconą wizytę ortodontyczną, w innym wypadku ponownie skonsultować się ze swoim stomatologiem. Możliwe, że konieczne będzie zszynowanie zęba i/lub leczenie kanałowe.
Domowymi sposobami zbyt wiele nie jest się w stanie pomóc - niezbędna jest profesjonalna pomoc.

Najpierw trzeba zrobić rtg tego zęba i dowiedzieć się co tak naprawdę się stało. Jeżeli jest cały, należy go w miarę możliwości chronić oszczędzając stronę po której się znajduje i stosować pokarmy miękkie.

Należy zacząć od diagnostyki, czyli wykonać RTG zęba, co uwidoczni jego stan poniżej linii dziąseł. Póki co proszę oszczędzać zęba, nie ruszać nim, starać się go dodatkowo nie podrażniać, nie jeść tą stroną, unikać twardych potraw. Być może ząb wymaga szynowania, czyli unieruchomienia go za pomocą drutu i materiału stomatologicznego. Leczenie ortodontyczne w tym wypadku niekoniecznie jest potrzebne.

Pozdrawiamy,
https://stankowscy.com.pl/
https://www.facebook.com/badzbystry