Jak definitywnie określić swoją orientację seksualną?

Moje pytanie dotyczy mojej orientacji. Lubię mężczyzn, zawsze lubiłam. Jednak od jakiegoś czasu (od prawie roku) spotykam się z kobietą. Jest jedyną kobietą w moim życiu, na inne nie zwracam uwagi. Jeśli chodzi o mężczyzn mam swój typ - kręci mnie azjatycka uroda. Oglądam czasem filmy erotyczne i podniecam się zarówno przy filmach hetero jak i lesbijskich czy gejowskich. Jak mam zdefiniować swoją orientację, bo się trochę w tym pogubiłam.
ponad rok temu

Lek. Paweł Baljon

Witam serdecznie. Orientacja seksualna oznacza stałą tendencję do odczuwania pociągu o charakterze emocjonalnym, romantycznym i/lub seksualnym w stosunku do mężczyzn, kobiet lub obu płci. Generalnie wyróżnia się trzy rodzaje orientacji seksualnej: heteroseksualna (odczuwanie pociągu w stosunku do osób o odmiennej płci), homoseksualna (odczuwanie pociągu do osób o tej samej płci) oraz biseksualna (odczuwanie pociągu zarówno do kobiet jak i do mężczyzn). Orientacja seksualna jest również jednym z czynników kształtujących świadomość i tożsamość jednostki jako osoby. Dane pokazują, iż większość ludzi rozpoznaje swoją orientację gdzieś pomiędzy okresem dzieciństwa a wczesną adolescencją. To wówczas pojawiają się pierwsze uczucia zakochania oraz pociąg fizyczny. Właśnie dlatego, że nie możemy wpływać na to w kim się zakochujemy, nie mamy wpływu na swoją orientację.