Jak diagnozuje się choroby tarczycy?

Mężczyzna lat 28 Daniel Mam pytanie czy usg tarczycy wykrywa choroby tarczycy czyli: choroba basedova gravesa,choroba hashimoto,niedoczynność,i nadczynność tarczycy,bez konieczności robienia badań laboratoryjnych czyli tsh,ft3,ft4,dlatego się pytam bo robiłem wielokrotnie badania tsh,ft3,ft4, i za każdym razem wynik miałem podwyższony sugerujący niedoczynnośc tarczycy a za drugim razem wynik zawsze mieścił się w granicach normy i czy w takim wypadku usg tarczycy jest dobrym pomysłem.I drugie pytanie czy nakłucie lędźwiowe (punkcja kręgosłupa) wykrywa choroby autoinmunologiczne czyli choroby takie jak choroba gravesa basedova,choroba hashimoto,niedoczynnośc i nadczynnośc tarczycy a jeśli nie to jakie inne choroby autoinmunologiczne to badanie wykrywa za wszystkie odpowiedzi z góry dziękuje i pozdrawiam i życze miłego dnia

Lek. Paweł Szadkowski

Diagnostyka chorób tarczycy polega głównie na ocenie: TSH, fT4, fT3, przeciwciał przeciwtarczycowych (anty-TPO, anty-TG) oraz innych badań laboratoryjnych i stanu klinicznego pacjenta, które mogą również wykazywać cechy patologii tarczycy. USG jest badaniem, które pozwala ocenić morfologię narządu i może pomóc w rozpoznaniu przyczyny choroby tarczycy, ale należy je traktować raczej jako badanie uzupełniające. Punkcja lędźwiowa nie służy do diagnostyki chorób tarczycy.