Jak diagnozuje się insulinooporność?

Witam. Czy do zdiagnozowania insulinooporności wystarczy zbadanie glukozy i insuliny na czczo? Czy jeżeli wynik będzie prawidłowy, to trzeba będzie jeszcze badać te insulinę i glukozę po obciążeniu? Dziękuję.

Lek. Klaudia Kuśmierczuk

W badaniu doustnego obciążenia glukozą początkowo mierzy się glikemie z krwi żylnej na czczo. Jeśli wynik jest w granicach normy/nie spełnia rozpoznania cukrzycy, to podaje się rostwór 75 g glukozy i mierzy się glikemię z krwi żylnej po 2 godzinach od podania glukozy. Na podstawie tego wyniku można stwierdzić cukrzycę ( gdy glikemia wynosi powyżej 200) lub nieprawidłową tolerancję glukozy (gdy glikemia wynosi od 153 do 199), co stanowi stan przedcukrzycowy.