Jak diagnozuje się schizofrenię?

Witam mam pytanie do specjalistów do pychiatrów psychologow. Jak zbadać czy mam schizofrenie czy jest jakis test na schozofrenie? nie mam glosow zadnych halucynacji wzrokowych glosowych to co mialem to tylko w 2013r wyostrzony zmysl wechu czulem poprostu smród ktorego nie było i zły nastroj. poszedlem do psychiatry on mi przepisal risperon i apre swft i czuje sie dobrze ale mam pytanie? jak sprawdzic czy faktycznie mam schizofrenie bo stale kaze mi brac leki i podwaja dawki a ja nie wiem czy nie mam samych lęków bo wziąlem clonazepam przepisany przez neurolog i dobrze sie czuje. nie chce za duzo brac tych lekarstw prosze o odpowiedź

Schizofrenia jest złożoną choroba. Najczęściej występują urojenia prześladowcze, poczucie zagrożenia, bycia obserwowanym. Występuje także wrażenie bycia przez kogoś lub coś sterowanym, bycia obiektem oddziaływań innych ludzi lub urządzeń. Bywa, że chorzy są przekonani, że inni znają ich mysli lub nasyłają je do ich głów. U pacjentów pojawiają się halucynacje, głownie słuchowe- głosy nakazujące lub komentujące. Poza objawami psychotycznymi zmienia sie także funkcjonowanie chorego. Unika on kontaktu z ludźmi, często dziwnie lub dziwacznie się zachowuje, przestaje opuszczać dom, dbać o siebie i otoczenie. Występują także zaburzenia myślenia jak na przykład natłok myśli. Są testy potwierdzające rozpoznanie jednak w praktyce stawia się je na podstawie obrazu klinicznego, który jest charakterystyczny dla tej jednostki.

Witam
Aby zdiagnozować schizofrenię jest potrzebny dokładny wywiad wykonany przez specjalistę i niestety nie ma takiej możliwości aby samemu zrobić test diagnozujący objawy schizofrenii. Można zmienić lekarza, jeśli są jakieś wątpliwości.
Pozdrawiam
Anna Szyda