Jak długo brać leki?

Witam. Mam 28 lat. Pochodzę z rodziny dysfunkcyjnej, depresja z zaburzeniami lękowymi zaczęła się rozwijać w wieku ośmiu lat, bo wtedy zaczęły się awantury między rodzicami. Potem około 12 roku życia miałam częste myśli samobójcze. To była około 3-4-letnia duża depresja. Podjęłam psychoterapię w wieku 16-17 lat w MOP-ie, 2 lata, potem CBT 1,5 roku. Jestem już 6 lat na psychoterapii długoterminowej w poradni zdrowia psychicznego. Leki antydepresyjne brałam przez 4 lata, przerwałam na 3 lata samodzielnie i obecnie doświadczam pogorszenia stanu zdrowia i jeszcze gorszy stan niż 4 lata temu, jak brałam leki. Muszę dalej kontynuować leczenie lekami antydepresyjnymi? Chciałam zapytać, czy bezpieczne jest branie leków przez 15-30 lat? Bo ja myślę, że w przypadku, gdy u osoby bardzo wcześnie pojawiły się problemy psychiczne, to i leczenie będzie trwać wyjątkowo długo. Czy rzeczywiście istnieje taka zależność? I czy zdarza się, że chory przyjmuje 20-30 lat antydepresanty?

Witam serdecznie,

Celem leczenia farmakologicznego depresji jest jak najszybsze uzyskanie poprawy oraz zapobieganie nawrotowi objawów. Dlatego wyróżnia się trzy fazy leczenia:

- fazę aktywnej terapii (do uzyskania poprawy),
- fazę leczenia utrwalającego poprawę (ok. 6 miesięcy),
- fazę leczenia profilaktycznego (miesiące lub lata).

Skuteczność leków przeciwdepresyjnych ocenia się po ok. 4-6 tygodniach leczenia. Jeśli lek nie przynosi poprawy, to podejmuje się działania mające poprawić skuteczność - należy przeanalizować różne czynniki, które mogą wpływać niekorzystnie (niewłaściwe rozpoznanie, dawka leku, współpraca pacjent-lekarz, występowanie dodatkowych zaburzeń psychicznych lub somatycznych, przyjmowanie innych leków lub substancji psychoaktywnych itp.). Można rozważyć wówczas zmianę dawkowania, dołączenie innego leku lub zamianę na inny preparat.

Jeśli zostanie dobrany odpowiedni, skuteczny lek, większości chorych zaleca się następnie przyjmowanie leku przez 6 miesięcy. Natomiast długość ostatniej fazy - leczenia profilaktycznego - zależy od kilku czynników. Przede wszystkim zależy to od liczby nawrotów depresji w przeszłości oraz wyników ich leczenia.

Z Pani opisu wynika, że dotychczas miał miejsce jeden epizod depresyjny, a wyniku leczenia uzyskano pełną poprawę utrzymującą się przez co najmniej 3 lata. Wobec tego leczenie profilaktyczne, zgodne z aktualnymi standardami leczenia, powinno trwać ok. 3 lata.
Po przebyciu jednego epizodu depresyjnego, ryzyko pojawienia się kolejnego wynosi ok. 50%.

Obecnie brak jest danych opartych na badaniach klinicznych, które określałyby jak długo dokładnie powinno trwać leczenie profilaktyczne. Zaleca się kontynuowanie leczenia przez co najmniej 3 lata, jeśli poprzedni epizod depresyjny miał miejsce w okresie 5 lat przed obecnym lub nie uzyskano pełnej poprawy. Leczenie długotrwałe (5-10 lat) jest zalecane chorym, u których podejmowano 2-3 próby zakończenia leczenia, ale w ciągu roku dochodziło do nawrotu depresji.

Tak więc niepotrzebnie zakłada Pani obecnie, że leczenie będzie trwało tak długo. W depresji zdarzają się nawroty, jednak wieloletnie przyjmowanie leków przeciwdepresyjnych w sposób ciągły należy do rzadkości. Ryzyko nawrotu depresji jest mniejsze w przypadku, gdy  jednocześnie jest kontynuowana psychoterapia. Proszę być dobrej myśli.

Serdecznie pozdrawiam