Jak długo czekać na efekty leczenia przeciwdepresyjnego?

Wszystko zaczęło się u mnie od nerwicy lękowej. Gdy ta nieco osłabła, pojawił się uciążliwy stan depresyjny. Nie potrafię sobie z tym poradzić, boję się, że wszyscy się ode mnie odwrócą, uznając mnie za osobę leniwą... a ja po prostu nie potrafię nic zrobić... prawdziwy dzień (jeśli mi się to uda) zaczynam o godzinie 15-16... Zażywam leki przeciwdepresyjne od dłuższego czasu, ale czuję, że mój stan się pogarsza... Ile to jeszcze będzie trwało? Boję się stawić czoła codzienności:( Nie wiem, ile mam czekać na poprawę... Czy poprawa nadejdzie dopiero wtedy, gdy już nikt nie zostanie przy mnie?

KOBIETA ponad rok temu

Witam!

Zaburzenie rytmu dobowego z najgorszym nastrojem w godzinach porannych i poprawą samopoczucia w godzinach popołudniowych jest typowym objawem depresji. W trakcie skutecznego leczenia można zaobserwować stopniowe "przesuwanie się" pory lepszego samopoczucia w kierunku początku dnia. Nie wiem, jak długo stosuje Pani leki. Przyjmuje się, że skuteczność leczenia przeciwdepresyjnego ocenia się po 3-4 tygodniach leczenia dawką terapeutyczną. Na początku terapii zazwyczaj stosuje się niskie dawki w celu uniknięcia objawów ubocznych, stąd oczekiwanie na efekt leczenia może wydłużyć się o kolejne 3 tygodnie. Pojawiają się jednak publikacje sugerujące, że oczekiwanie dłużej niż 2 tygodnie jest bezcelowe. Obecnie istnieje wiele leków przeciwdepresyjnych o różnych mechanizmach działania i profilu klinicznym: część działa uspokajająco, inne - aktywizująco lub nasennie, przeciwlękowo.

Nieskuteczność leczenia może wynikać z wielu przyczyn: zbyt małej dawki leku, zbyt krótkiego czasu stosowania, nieregularnego stosowania, interakcji z innymi lekami przyjmowanymi przez pacjenta.

Skuteczność leczenia depresji można znacznie zwiększyć, stosując jednocześnie psychoterapię. Udowodnioną skuteczność ma terapia behawioralno-poznawcza. Jest to terapia krótkoterminowa, zorientowana na problem.

Może pani skorzystać również z literatury i grup wsparcia, np. Anonimowych Depresantów. Mogę polecić Pani znakomity podręcznik dla pacjentów autorstwa C. Padesky "Umysł ponad nastrojem".

Pozdrawiam i życzę szybkiego powrotu do zdrowia.