Jak długo dochodzi się do siebie po laparoskopii?

Witam! Mam 27 lat, w styczniu 2009r. miałam cesarskie cięcie. Od razu po cesarce zaczęłam gorączkować, z gorączką zostałam wypisana do domu i tak męczyłam się przez około 2 tygodni dopiero kuracja antybiotykowa spowodowała, ze gorączka ustąpiła ale systematycznie co miesiąc powracała. Miałam robione badania krwi, białko CRP, rozmaz krwi, Ob ale wszystkie wyniki były w normie i nie wiadomo skąd była ta gorączka, po 8 miesiącach po cesarce znowu miałam terapie antybiotykową i na dłuższy czas miałam spokój z gorączką, teraz nieraz występuje ale daje sobie radę z nią biorąc zwykły p***. W sierpniu 2010 zaczęłam przy oddawaniu stolca intensywnie krwawić i tak przez dwa tygodnie. W tym czasie w ranie po cesarce wyczułam guzka, zgłosiłam się do lekarza miałam USG i lekarz ginekolog zdiagnozował endometriozę po c.c. oraz podejrzewa endometriozę miednicy mniejszej, ponieważ z powodu intensywnych bólów przy współżyciu, nie jest możliwe abym mogła odbyć stosunek płciowy, mam intensywne bóle miesiączkowe (od zawsze). Lekarz dał mi skierowanie na laparoskopie. Mam pytanie czy jest to słuszna decyzja i jak długo dochodzi się do siebie po takim zabiegu, po cesarce przez miesiąc byłam wyłączona z życia i ogromnie się boję, że ta sytuacja w tym przypadku się powtórzy. Dodam jeszcze, że w związku z krwawieniami z odbytu zdiagnozowano u mnie hemoroidy II stopnia zaproponowano mi ich odstrzyknięcie i nie wiem kiedy ten zabieg dokonać i czy jest możliwość aby zrobić go na kasę chorych. I jeszcze jedno pytanie czy w mojej sytuacji jeżeli potwierdzi się że mam endometriozę miednicy mniejszej jest możliwość zajścia w ciąże? W chwili obecnej ze względu na intensywne bóle przy stosunku (mam strasznie przesuniętą szyjkę macicy) nie mam fizycznych możliwości zajść w ciąże.

Redakcja abcZdrowie

Witam!

Laparoskopia nie jest tak inwazyjną metodą jak klasyczna operacja, jaką jest cięcie cesarskie. Nie zostają przecięte mięśnie i powłoki brzuszne, a to właśnie jest przyczyną największych bólów po zwykłej operacji. Nie znaczy to, że od razu można wrócić do normalnego życia.

Laparoskopii towarzyszy pompowanie jamy brzusznej gazem, co może prowadzić później do pewnego dyskomfortu, choć nieporównywalnie mniejszego niż po klasycznym cięciu. Podobnie mogą wystąpić komplikacje w postaci zakażeń, gorączki, etc., choć prawdopodobieństwo ich wystąpienia jest znamiennie mniejsze. Co do endometriozy, to tak naprawdę laparoskopia jest jedyną pewną metodą diagnozy. Podczas zabiegu usunięte zostaną ogniska zmian, które mogą być przyczyną wszystkich Pani bólów. Nie oznacza to jednak, że ogniska te się po jakimś czasie nie odtworzą.

Trudno wyrokować na temat szans zajścia w ciążę. Oczywiście przebyte cięcie cesarskie oraz wzmożone objawy endometriozy te szanse, przynajmniej chwilowo, zmniejszają, to jednak jest ona na pewno dość wysoka. W obecnej chwili nie powinna Pani podejmować prób zajścia w ciążę, ze względu na niedawno przebyte cięcie cesarskie. Co do hemoroidów, to zabieg proszę przeprowadzić tak, aby nie kolidował on z zabiegiem laparoskopii w czasie. Zabieg ten powinien zostać sfinansowany w ramach świadczeń NFZ.

Pozdrawiam serdecznie!