Solumedrol a czas działania w organizmie

Witam! Mam 39 lat. Proszę o udzielenie odpowiedzi na pytania z dziedziny okulistyki, z góry dziękuję za pomoc.  Jak długo działa w organizmie solumedrol? Jakie są skutki uboczne po przyjęciu leku solumedrol? Czy może pojawić się osłabienie, problemy z chodzeniem – tak zwane "lewe nogi" - choruję na stwardnienie rozsiane, a lek miałam podany przy pozagałkowym zapaleniu nerwu wzrokowego (5 dawek po 500). Co prawda czytałam ulotkę solumedrolu, ale wolałabym zasięgnąć porady eksperta, bo nie wszystko tam było dla mnie jasne. Jak długo można przyjmować solumedrol? I czy nie ma żadnych przeciwskazań, aby na przyklad prowadzic samochod? Przy okazji chciałbym zapytać czy istnieją jakieś zamienniki solumedrolu, coś tańszego o podobnym działaniu. Pytam nie tylko ze względu na cenę, ale również na wypadek gdyby leku zabrakło. Pozdrawiam i dziękuję za odpowiedź.
KOBIETA ponad rok temu

Lek. Paweł Baljon

Witam serdecznie. W zasadzie odpowiedz na wszystkie Pani pytania zawarta jest w ulotce leku

http://www.przychodnia.pl/el/leki.php3?lek=2806

Lek ten należy do grupy sterydów o udowodnionym pozytywnym działaniu w wielu jednostkach chorobowych, nie mniej jednak ile zalet tyle i wad. Niestety jak każdy lek może on powodować skutki uboczne.

Magdalena Mroczek

Solu medrol jest to lek, w którym substancją czynną jest metylopredinizolon. Lek ma działanie przeciwalergiczne, przeciwzapalne i immunosupresyjne. Służy do leczenia objawów nie wpływa jednak na przyczynę choroby. Lek działa poprzez zmianę ekspresji genów. Stosuje się go w chorobach tkanki łącznej, w ciężkim przebiegu niektórych chorób alergicznych, w zesztywniającym zapaleniu stawów kręgosłupa, w niektórych chorobach oczu, w chorobach stawów. Jednym ze wskazań do podania jest stwardnienie rozsiane.

Stwardnienie rozsiane jest neurologiczną chorobą autoimmunologiczną. Jednym z jej pierwszych objawów jest zapalenie pozagałkowe nerwu wzrokowego. Dobrze, ze u Pani leczenie zostało wdrożone już wtedy. W przeciwnym razie może dojść do groźnych komplikacji, łącznie z utratą wzroku.. Częstość przyjmowania leku ustala lekarz. Zależy to od przebiegu choroby, ciężkości objawów i od leczenia innymi lekami.

Lek zaczyna działać praktycznie od razu. Działanie jego można odczuwać długotrwale. Kortykoteroidy powodują wiele działań niepożądanych. Do tych najczęstszych należą: cukrzyca, osteoporoza, choroba wrzodowa, depresja, nadciśnienie tętnicze, niewydolność serca, zarażenie opryszczką oczną. Jeśli chodzi o Pani chorobę, to jest to choroba neurologiczna chociaż w Pani przypadku jako pierwsze dała objawy ze strony oczu. Leczeniem tej choroby oraz profilaktyką wystąpienia następnych rzutów zajmuje sie lekarz neurolog. Czy jest Pani pod stałą opieką neurologa? Jeśli nie, to proszę jak najszybciej znaleźć takiego. MS jest chorobą przewlekłą, często występującą rzutami. Dolegliwości, które Pani opisuje mogą wynikać nie tyle ze stosowania kortykosteroidów, o ile z choroby podstawowej. W jej przebiegu mogą wystąpić zaburzenia chodu, porażenia oraz zburzenia czucia. Zalecam kontakt z neurologiem, który zbada Panią oceni postęp choroby i zaleci dalsze leczenie.