Jak długo działają tabletki antykoncepcyjne po ich odstawieniu?

Witam. Brałam tabletki antykoncepcyjne od II 2008 r. W niedzielę 14.02.2010 r. wzięłam ostatnią tabletkę, ponieważ postanowiłam zrobić sobie w końcu przerwę na ok. 3 miesiące. 17.02.2010 nastapilo plamienie z odstawienia. Nie doszło do żadnego zbliżenia. Dziś współżyłam z narzeczonym bez zabiezpieczenia, jednak był to stosunek przerywany. Chciałabym wiedzieć, jak długo po odstawieniu tabletek one działają? Czy jest możliwość zajścia w ciążę kilka dni po odstawieniu tabletek? Kiedy jajniki zaczynają na nowo wytwarzać komórki jajowe zdolne do zapłodnienia (dodam, że zaczynałam brać tabletki w poniedziałek rano... ostatnią brałam w niedzielę... i plamienie zawsze miałam w środę w godzinach popołudniowych, więc regularnie). Dziękuję za odpowiedź. Pozdrawiam.

KOBIETA ponad rok temu

Redakcja abcZdrowie

Witam.

Tabletki antykoncepcyjne zapewniają zabezpieczenie przez ok. 7 dni od ich odstawienia. Po tym czasie płodność może być nawet zwiększona. Ryzyko zajścia w ciążę w Pani przypadku jest zatem dość istotne zwłaszcza, że nie stosowała Pani zabezpieczenia (stosunek przerywany NIE JEST METODĄ ANTYKONCEPCYJNĄ i nie zapewnia ochrony przed niechcianą ciążą!).

Nie rozumiem również z jakiego powodu chce Pani robić 3 miesięczną przerwę. Nie jest to postępowanie konieczne ani zalecane (w końcu robiąc tylko 7-dniowe przerwy po każdym opakowaniu nie przyjmuje Pani tabletek przez blisko 3 miesiące w roku).