Jak długo goi się afta?

Witam. Zrobiła mi się afta. Byłam już u lekarza stomatologa, który potraktował to kwasem ( nie znam nazwy ). Afta już nie boli po dwóch zabiegach, ale nadal jest na niej żółto biały nalot, który mogę zerwać patyczkiem higienicznym. Jak długo może mieć miejsce taka sytuacja, a może ona się nie goi? Stosuję jeszcze deptosent i solcoseryl dodatkowo, płuczę usta listerinem. Proszę o pomoc. Afta jest tylko jedna nie rozprzestrzenia się. Czy są może jakieś naturalne sposoby leczenia i zapobiegania powstawania aft?. Czy na przykład płukanie rumiankiem albo szałwią może mi pomóc.

Magdalena Mroczek

Afta to popularna dolegliwość, niewielkiej wielkości od 1 mm do 2-3 cm owrzodzenie w jamie ustnej, często koloru białego. Jest ona bolesna, może utrudniać lub uniemożliwiać jedzenie czy mycie zębów. Afty mogą występować pojedyńczo lub grupami, na języku, wardze i błonie śluzowej jamy ustnej. W przeciwieństwie do opryszczki, afta nie jest zaraźliwa. Czas gojenia się afty trwa od kilka dni, do nawet dwóch lub trzech tygodni. Można go skrócić poprzez odpowiednie leczenie. Zazwyczaj afta goi się sama do 7 dni, jeśli występuje ona dłużej warto skorzystać z terapii i zgłosić się do lekarza.

W aptece można kupić liczne preparaty odkażające jamę ustną do płukania. Dostępne są one bez recepty. Do domowych sposobów należy płukanie jamy ustnej sodą oczyszczoną. Poleca się też jedzenie jogurtów i zażywanie preparatów wzmacniających. Cięższe przypadki występowania afty muszą być leczone antybiotykiem lub sterydami-terapię tę może jednak zlecić jedynie lekarz.

Przyczyn występowania aft jest bardzo wiele, dlatego też trudno jest zastosować profilaktykę. Na pewno trzeba dbać o higienę jamy ustnej. Afta może powstawać w wyniku zbyt małej ilości w diecie kwasu foliowego, żelaza, witaminy B12, stresu, przemęczenia i ogólnego zmniejszenia odporności organizmu. Poza tym mogą się też one pojawiać przy leczeniu antybiotykami i sterydami lub z powodu mikrouszkodzeń, do których dochodzi przy myciu zębów czy przy noszeniu aparatu ortodontycznego. Afty u kobiet występują często przed menstruacją.

Jeśli afta występuje pojedyńczo i sporadycznie, można wtedy poczekać aż zagoi się sama. Jeśli pojawia się często, w skupiskach lub występuje ponad 7 dni warto skonsultować się z lekarzem.