Jak długo jest ważna szczepionka na kleszczowe zapalenie mózgu?

Mam pytanie odnośnie szczepienia na kleszczowe zapalenie opon mózgowych. Byłam zaszczepiona ok 13 lat temu, przyjęłam wówczas trzy dawki wg harmonogramu szczepienia, następnie dawkę przypominającą wzięłam po ok 2 latach. Od tego czasu już więcej się nie szczepiłam. Czy ta szczepionka jest jeszcze ważna, czy wystarczy wziąć teraz dawkę przypominającą czy trzeba zaszczepić się od nowa ? Z góry dziękuję za odpowiedź.

Lek. Michał Lenard

Dawki przypominające tej szczepionki powinny być przyjmowane co 3-5 lat. Po takim czasie trudno stwierdzić, czy szczepionka jeszcze działa, sugeruję wizytę u lekarza rodzinnego, który zleci odpowiednie badania i ewentualnie skieruje na szczepienie. Pozdrawiam!