Jak długo mogę mieć nieregularne miesiączki po odstawieniu tabletek antykoncepcyjnych?

Kilkanaście lat brałam bez przerwy leki antykoncepcyjne. Były one dla mnie dużym komfortem psychicznym, zabezpieczeniem przed niepożądana ciążą i pozwoliły na znikniecie problemu, jakim były częste zatrzymania miesiączki w skutek tworzenia się małych torbieli. Musiałam wtedy brać przez kilka dni hormony, aby wywołać krwawienie. W sierpniu br. zdecydowałam się na odstawienie tabletek i założenie spirali wewnątrzmacicznej. Do chwili obecnej miałam 2 krwawienia cykliczne w odstępie 25 dni miedzy każdym z nich. Wobec tego wyliczyłam sobie także przewidywany termin kolejnej miesiączki. Niestety nie pojawiła się i od kilku dni jestem poddenerwowana, bo nie chciałabym zajść w ciążę. Dodam ze współżyłam ze swoim partnerem w tym czasie regularnie bez zabezpieczenia. Robiłam już też test ciążowy i wyszedł negatywnie. Odczuwam parcia na pęcherz, nie mam plamień i innych oznak zapowiadających nadejście okresu. Na Waszym forum wyczytałam, że miesiączki mogą być nieregularne po odstawieniu tabletek nawet do pół roku. Proszę o pomoc i przybliżenie nurtującego mnie problemu.

Redakcja abcZdrowie

Witam serdecznie.
Nieregularne cykle po odstawieniu tabletek antykoncepcyjnych mogą utrzymywać się do pół roku.
Jeżeli chodzi o ciążę to prawdopodobieństwo jest małe, ponieważ test ciążowy wyszedł negatywny. Jednak celem weryfikacji wyniku proszę wykonać jeszcze jeden test.
Przyczyną braku miesiączki może być również wkładka wewnątrzmaciczna.
Gdyby krwawienie się pojawiło proszę udać się na konsultację ginekologiczną.

Pozdrawiam