Jak długo może opóźniać się miesiączka?

Witam! Moje pytanie dotyczy opóźniającej się miesiączki. Przez około rok czasu brałam tabletki antykoncepcyjne. Ostatnią z nich wzięłam 16.03.2011. Miesiączkę dostałam 20.03.2011. Kolejne miesiączki były 21.04, 21.05. i 20.06.2011. Każda z nich trwała 5-6 dni. Nie miałam żadnych efektów ubocznych odstawienia tabletek (oprócz problemów z cerą). Z moich obliczeń miesiączkę powinnam dostać 21.07. Nie dostałam jej do dziś. Boli mnie podbrzusze, miewam stany nerwowe. Współżyłam z zabezpieczeniem. Zrobiłam już trzy testy ciążowe i wyszły negatywne (pierwszy zrobiłam w 22 lipca, drugi 23 lipca a trzeci 24 lipca). Wydaje mi się, że wpływ na zmianę opóźniającej się miesiączki może mieć przyczyna zmiany miejsca zamieszkania. 4 lipca przeprowadziłam się 100 km od poprzedniego miejsca zamieszkania. Proszę o odpowiedź, gdyż zaczynam niepokoić się tym stanem. Pozdrawiam serdecznie, Agnieszka

KOBIETA ponad rok temu

Redakcja abcZdrowie

Witam serdecznie!

Najczęstszym powikłaniem odstawienia tabletek antykoncepcyjnych po dłuższym czasie ich stosowania są nieregularne cykle, które mogą trwać nawet do 6 miesięcy. Jeżeli jednak przez 3 kolejne miesiące krwawienie pojawiało się regularnie, to wydaje się, że przyczyny należy szukać gdzie indziej.

Wspomniana przez Panią przeprowadzka niewątpliwie może mieć wpływ na tak stan rzeczy. Towarzyszący jej stres oraz wysiłek fizyczny mogą wpłynąć na długość cyklu.

Miesiączka zasadniczo może opóźnić się nawet o 14 dni. Jeżeli do tego czasu krwawienie nie wystąpi, a wyniki testów ciążowych dają wyniki negatywne wskazana jest wizyta kontrolna u ginekologa.

Pozdrawiam