Jak długo może się ten lęk utrzymywać?

Witam. Postanowiłem rzucić palenie papierosów lecz problem tkwi w tym iż cierpię na zaburzenia lękowo-depresyjne i po odstawieniu palenia lęk się zdecydowanie nasilił (nie palę 11 dni).Rzecz jasna przyjmuje leki Mirtor 15mg i relanium 5mg na noc od kilku miesięcy. Moje pytanie brzmi jak długo może się ten lęk utrzymywać? I czy może się zwiększyć? I co robić jeżeli będzie się utrzymywał zbyt długo? Niepokoje się ponieważ jak wspominałem wcześniej biorę dość silne leki i nie chce brać kolejnych lub zwiększać dawki bo wiem że można się od nich uzależnić.

Witam! Wskazany kontakt z lekarzem leczącym i modyfikacja dotychczasowego leczenia! O ile Mirtor jest lekiem "bezpiecznym", to Relanium (benzodiazepina) brane regularnie od miesięcy z pewnością prowadzi do uzależnienia. Nota bene dawka Mirtoru powinna być lepiej dopasowana. Leczeniem przyczynowym, przy wymienionych przez Pana rozpoznaniach są raczej oddziaływania psychoterapeutyczne. Farmakologia ma znaczenie pomocnicze. Zrywanie z nałogiem jest "zabiegiem" stresującym i może dawać zaostrzenia dolegliwości emocjonalnych - zazwyczaj w tym czasie zwiększamy dawki przyjmowanych leków (Mirtor). Leki, które Pan przyjmuje nie należą do supersilnych, szczególnie w tak małych dawkach - tak, że proszę się tym nie przejmować. Dobrze by było uwzględnić "zrywanie z nałogiem" w stosowanych oddziaływaniach psychoterapeutycznych - będzie łatwiej! Powodzenia W. Łuczkowski.

Proponuję włączyć techniki relaksacyjne są skuteczne w redukcji wybranych symptomów somatycznych i psychopatologicznych, w szczególności obniżają one lęk, zmniejszają objawy depresyjne oraz redukują odczuwany ból somatyczny. W związku z powyższym mogą być używane niezależnie od leczenia lub wspomagająco proces terapii. Np oddychanie przeponowe. Głęboki oddech jest najprostszym narzędziem rozluźniania ciała i uwalniania psychiki od napięć.

Usiądź wygodnie z wyprostowanymi plecami, jedną dłoń połóż na klatce piersiowej, a drugą na brzuchu tuż nad pępkiem. Weź wdech - wciągnij powietrze nosem i poczuj, jak podnosi się twój brzuch. Ręka leżąca na klatce piersiowej powinna podnieść się tylko nieznacznie. Wydmuchuj powietrze ustami. Coraz bardziej wydłużając wydech, powinien być dłuższy od wdechu. Koncentruj się na oddechu. Jeśli twoja uwaga ulega rozproszeniu, możesz liczyć wydechy. Dobrym sposobem pogłębiania relaksacji przez oddech jest skupianie się na oddechu z jednoczesnym powtarzaniem w myślach słowa klucza np. zdrowie, spokój, szczęście, wolność. Niektórym łatwiej jest liczyć oddechy - od jednego do czterech i od nowa (liczymy tylko wydechy). Chodzi o to, aby dać zajęcie naszemu umysłowi, aby odpoczął od rutynowych problemów i też zajął się pracą z oddechem.

Głębokie przeponowe oddychanie jest skuteczniejsze i bezpieczniejsze od leków uspokajających. Przepona i mózg wysyłają do mózgu sygnał, że wszystko jest w porządku. Ćwicz głębokie, świadome oddychanie tak długo, aż poczujesz, że robisz to swobodnie. Jeśli nie potrafisz unosić brzucha podczas wdechu, zmień pozycję. Połóż się i przyciśnij brzuch ręką albo połóż na nim grubą książkę, potem staraj się ją wypchnąć do góry, nabierając powietrze w płuca.O innych technikach można przeczytać na różnych stronach internetowych i dobrać te najodpowiedniejsze dla siebie. Joga również pomaga.