Jak długo może trwać bezsenność?

Od około pół roku mam problemy ze snem. Po początkowej fazie (kiedy to po trzech nieprzespanych nocach w końcu padałam ze zmęczenia i spałam jak suseł) zaczęłam miewać bezsenne noce w niedzielę przed rozpoczęciem nowego tygodnia nauki. Później problem znów się nasilił i teraz wystarczy mały stres, żebym nie mogła zasnąć, czasem nawet do 5. nad ranem. Najgorsze jest to, że sama myśl o tym, że muszę iść spać, a mogę nie zasnąć mnie stresuje. Co najgorsze, boję się, że to już nigdy nie minie i całe życie będę się z tym borykać, a mam dopiero 20 lat. Czy mam jakieś szanse na to, że znów będę normalnie spać i funkcjonować?

KOBIETA ponad rok temu

Witam serdecznie,

Proszę być dobrej myśli, istnieje wiele skutecznych sposobów na pokonanie bezsenności.

Skoro Pani problemy z bezsennością mają ścisły związek z sytuacją stresową, najlepiej byłoby skontaktować się z psychologiem lub psychoterapeutą, aby poznać nowe sposoby radzenia sobie ze stresem.

Jednym z nich może być np. trening relaksacyjny. Obecnie na rynku jest dostępnych wiele płyt i książek o relaksacji - np. "Trening autogeniczny" V. Albisetti.

W zasypianiu pomagają również powtarzalne czynności i rytuały:
http://portal.abczdrowie.pl/jak-poprawic-jakosc-swojego-snu

Jeśli wymienione sposoby zawiodą, proszę skonsultować się z psychiatrą, który może przepisać odpowiednie leki poprawiające ilość i jakość snu.

Z pozdrowieniami