Jak długo może trwać krwawienie po porodzie?

Witam! Mam 26 lat i trzy miesiące temu urodziłam dzidziusia. Nie zostałam "wyczyszczona". Taki połóg w pełnym tego słowa znaczeniu trwał książkowe 6 tygodni, 2 dni później dostałam miesiączkę, tzn. tak mi się wydaje, bo podobnie to wyglądało.

Cały czas karmię maluszka wyłącznie piersią, czasem daję mu 40 ml herbatki. Od czasu tego okresu cały czas podkrwawiam. Wszystko jest OK, aż tu nagle zaczyna mnie boleć brzuch i już wiem co zastanę w toalecie - nie są to jakieś ogromne ilości, albo żywoczerwona, albo bardzo ciemna krew. Bóle brzucha są krótkie, skurczowe, często towarzyszą karmieniu, ale nasilają się.

Czy powinnam się martwić? Dodam, że mam leczoną, teoretycznie wyrównaną, niedoczynność tarczycy. Dziękuję.

25 LAT ponad rok temu

Lek. Aneta Zwierzchowska

Witam!

Myślę, że powinna się Pani udać do swojego ginekologa na kontrolę. Występowanie krwawień podczas karmienia i towarzyszące im skurcze świadczą, że to nadal oczyszcza się macica. Połóg książkowo powinien trwać sześć tygodni, może się nieco wydłużyć, ale krwawienia powinny ustawać i zmieniać kolor na bledszy.

Ok. 4-6 tygodni po porodzie bardzo często występuje kilkudniowe krwawienie przypominające miesiączkę, które jednak nią nie jest, ponieważ nie poprzedza go owulacja. Żywoczerwone i obfite krwawienia powinny być natomiast powodem do niepokoju w trzy miesiące po porodzie.

Pozdrawiam serdecznie!