Jak długo można przebywać na zwolnieniu L-4, cierpiąc na depresję po stracie dziecka?

Straciłam córeczkę podczas porodu. Myślałam, że dam sobie radę sama, że rodzina mi pomoże, ale niestety, po 4 miesiącach od straty upragnionego dziecka, ja jestem w coraz gorszym stanie psychicznym. Mała mi się śni po nocach, ciągle myślę tylko o tamtym dniu, jak ją rodziłam, budzę się z płaczem, zaczynam mieć zaniki pamięci, nie mogę się skupić na niczym. Wcześniej miałam jeszcze myśli, że mogłam umrzeć razem z nią. Jedynie starszy synek mnie broni przed czymś strasznym. To dzięki niemu jakoś się trzymam, ale czuję, że nie dam dłużej rady.

Do tej pory jestem w domu. Byłam na połowie macierzyńskiego, potem cały wypoczynkowy i miesiąc na zwolnieniu, ponieważ po porodzie jeszcze przywlekły się jakieś komplikacje, ale teraz już zwolnienie mi się kończy, a jestem już zdrowa fizycznie. Tylko że nie mam sił, żeby wrócić do pracy. To jeszcze za wcześnie na pytania i dziwne spojrzenia. Na samą myśl robi mi się słabo. Nie czuję się na siłach wrócić do pracy. Chciałabym się wyleczyć i pobyć jeszcze z rodziną, ale przede wszystkim unormować swój stan psychiczny, bo ja nie nadaję się do pracy, gdyż nie mogę się skoncentrować na pracach domowych, a co mówić w fabryce. Bardzo proszę o odpowiedź. Ania

KOBIETA ponad rok temu

Zgodnie z przepisami, zasiłek chorobowy przysługuje przez okres trwania niezdolności do pracy, nie dłużej niż przez 182 dni. Niezdolność do pracy może być spowodowana np. depresją, bez względu na jej przyczynę. Skoro wykorzystała już Pani ok. 30 dni zwolnienia, pozostaje Pani do wykorzystania ok. 150 dni. Po wyczerpaniu okresu zasiłku chorobowego, jeśli nie następuje istotna poprawa, można ubiegać się o świadczenie rehabilitacyjne, które przysługuje przez okres niezbędny do przywrócenia zdolności do pracy, nie dłużej niż przez 12 miesięcy. O przyznaniu świadczenia rehabilitacyjnego decyduje orzecznik ZUS po rozpatrzeniu wniosku na odpowiednim formularzu, wypełnionym przez lekarza prowadzącego leczenie.