Heparegen można stosować dłużej niż miesiąc?

Dzień dobry. Mam 23 lata. Moje pytania dotycza stosowania leku który został mi przypisany podczas ostatniej wizyty u lekarza. Jak długo można stosować lek heparegen? Mam dawkę na miesiąc ale zastanawiam się czy można ten lek dłużej stosować gdyby wyniki zrobione po miesiącu nie były satysfakcjonujące. Mam podwyższony alat niewiele bo 52 i lekarz zapisał dawkę na miesiąc ale jakby wyniki nie okazały się w miarę dobre to można heparegen stosować dłużej? Czy trzeba po miesiącu stosowania przerwę jakąś zrobić? A być może istnieje możliwość zastosowania jakichś zamienników, które będą miały podobne działanie, ale nieco inny skład niż heparegen. Będę wdzięczny za wyjaśnienie tych spraw, ponieważ chciałbym ten lek stosować aż do momentu poprawy stanu zdrowia. Z góry bardzo dziękuję za odpowiedź i serdecznie pozdrawiam.

Mgr Joanna Szmitka-Ĺuszczyk

Witam

Heparegen można stosować przez dłuższy okres czasu.
Każdorazowo długość kuracji oraz wielkość stosowanej dawki powinno ustalać się z lekarzem.
Proszę przez miesiąc stosować lek regularnie, a do tego zachęcam do włączenia odpowiedniego postępowania żywieniowego.
Wątroba - jako główne i najważniejsze centrum odtruwania organizmu - sama również potrzebuje wsparcia.
Prawidłowo zbilansowana dieta w połączeniu z leczeniem Heparegen z pewnością poprawi wyniki biochemii wątrobowych prób.

Pozdrawiam
Asia Szmitak-Łuszczyk

Magdalena Mroczek

Witam,

Heparegen jest to lek stosowany w schorzeniach wątroby. Substancją czynną jest tu Tymonacyk. Lek można przyjmować długotrwale, nie ma określonego odgórnie czasu przyjmowania. O tym kiedy zakończyć przyjmowanie leku zdecyduje lekarz rodzinny.

Próby wątrobowe to badanie, które pozwala na ocenę stanu wątroby poprzez pomiar niektórych parametrów krwi. Enzymy wątrobowe wykorzystywane w tych badaniach to AspAT, AlAT oraz GGTP. Badanie ich stężenia pozwala na diagnozę uszkodzenia wątroby.

ALAT to enzym znajdujący się głównie w komórkach wątroby. W znacznie mniejszych ilościach jest obecny w komórkach mięśni szkieletowych, serca, mózgu i nerek.
AspAT występuje głównie w komórkach serca, ale również mięśni szkieletowych, nerek, mózgu, a także wątroby.

Enzymy te u zdrowego człowieka znajdują się we krwi w bardzo niewielkim stężeniu. Dopiero kiedy komórki ulegną uszkodzeniu, ich stężenie w surowicy wzrasta.

W Pana przypadku poziom enzymów wątrobowych jest nieco podwyższony. Przyczyną tego może być spożycie alkoholu, szczególnie kiedy ma miejsce rzadko, ale w dużych ilościach. Poziom enzymów wątrobowych może być podwyższony zwłaszcza wtedy, kiedy badanie miało miejsce po konsumpcji alkoholu. W takim wypadku próby wątrobowe należy powtórzyć za około 2-3 tygodnie. Poza tym takie wyniki badań mogą być spowodowane przez otłuszczenie wątroby związane z niezdrową dietą i nadwagą. Przy wystąpieniu nadwagi ważne jest, aby waga wróciła do normy. Należy pilnować diety i dołączyć do tego aktywność fizyczną.

Należy zwrócić się do lekarza rodzinnego, wykonać usg brzucha i powtórzyć próby wątrobowe. W razie potrzeby lek można przyjmować dłużej.