Fanipos a długość jego stosowania

Dzień dobry Mam następujący problem., Laryngolog wypisał mi receptę na Fanipos. Wykupiłam lek  jednak nie dostałam informacji zarówno od lekarza jak i od farmaceuty o tym, jak długo można go stosować. Rzadko biorę  leki i zawsze mam wątpliwości czy brać je do końca czy odstawiać je po uzyskaniu poprawy. Jak jest w przypadku Faniposu? Nie chciałabym sobie zaszkodzić tym bardziej że słyszalam że długie stosowanie Faniposu może doprowadzić do wysuszenia śluzówki  nosa a to chyba tez nie jest dobre, Bardzo proszę o udzielenie mi wskazówek jak mam rozpocząć leczenie i jak długo ono powinno trwać. Chciałabym również zapytać na przyszłość o jakiś zamiennik tego leku. Cena Faniposu jest dosyć wysoka, a poza tym jeśli chodzi o preparaty do nosa to słyszałam, że nie należy zbyt często stosowac jednego i lepiej je zamieniac. Serdecznie dziękuję za odpowiedź i pozdrawiam. Jolanta.

Zwykle stosuje się go 2 dawki do każdego nozdrza 1 ×/d (200 µg/d), najlepiej rano przez 7-10 dni. Jednak dokładne zalecenia musi podać lekarz badający i zlecający na konkretną przyczynę.

Magdalena Mroczek

Fanipos czyli flutykazon to lek w formie aerozolu aplikowanego do nosa, o działaniu miejscowym przeciwzapalnym i przeciwalergicznym. Czynną substancją jest flutykazon, który należy do steroidów. Lek ten stosowany jest w profilaktyce i leczeniu sezonowego i całorocznego alergicznego zapalenia błony śluzowej nosa.

Lek jest w formie aerozolu i 1 dawka równa jest 1 naciśnięciu zawiera 50 µg substancji czynnej. Dawkowanie powinien zalecić lekarz w zależności od wskazań klinicznych. Standardowo zaleca sie przyjmowanie 2 dawek leku do każdego otworu nosowego 1 raz na dobę, najlepiej rano, tak że całkowita dawka dobowa wynosi wtedy 200 µg. Czasami można zastosować inne dawkowanie tj. 2 dawki do każdego otworu nosowego 2 razy na dobę (całkowita dawka dobowa 400 µg). Po uzyskaniu poprawy można zmniejszyć dawkowanie i stosować dawkę podtrzymującą czyli 1 dawkę do każdego otworu nosowego 1 raz na dobę (całkowita dawka dobowa 100 µg). 400 µg na dobę to maksymalna dawka do każdego otworu nosowego.
Lek zaczyna działać w pełni dopiero około 3.-4. dnia przyjmowania. U dzieci dawkowanie jest inne.

Wysuszenie śluzówki nosa jest jednym z działań niepożądanych Fanipos i może wystąpić w każdym momencie. Można wtedy zmienić dawkowanie lub lek. Co do długości stosowania to nie ma jasno określonych ram. Lek można przyjmować długotrwale. Jeśli Pani alergia jest sezonowa to lek przyjmuje się wtedy, kiedy ona występuje. Jeśli wskazania są przewlekłe i całoroczne, to wtedy stosuje się go do czasu uzyskania poprawy stanu klinicznego lub przewlekle. Proszę pamiętać, że działanie zaobserwuje Pani dopiero po kilku dniach więc wcześniejsze odstawianie leku nie ma sensu.