Jak długo można stosować w okresie zimowym witaminę B i C?

Witam. Jak długo można stosować w okresie zimowym witaminę B i C?? Mam skłonności od roku do powstawania zajadów i złej odporności .Co roku najgorzej jest zimą, mam też egzemę, tylko zimą. Lekarz kazał mi przyjmować witaminę B i C po jednym opakowaniu. Od tej pory jak przyjmuję te różne witaminy prawie już miesiąc, to zajady na chwilę się uspokoiły i mam lepszą odporność ogólnie. Czy można te witaminy przyjmować nawet kilka miesięcy??? Czy po skończeniu jednego opakowania mam kupić następne ??

Ewa Zawidzka Dietetyk, Wrocław

Witam serdecznie,

Odnośnie suplementacji warto poradzić się lekarza prowadzącego, który zna historię choroby i aktualne wyniki badań.
Warto jednak zwrócić większą uwagę na odpowiednią dietę, bogatą w warzywa, owoce i produkty pełnoziarniste, które pomogą w naturalny sposób wyrównać ewentualne niedobory.

Pozdrawiam
Ewa Zawidzka

Witamin z grupy B jest bardzo dużo, ale domyślam się, że przy zajadach korzysta Pani z wit. B2. Przy korzystaniu z dawki do 5 mg można ją przyjmować całą jesień i zimę. Przy wyższych dawkach należy robić przerwy. Jest to na szczęście witamina wodorozpuszczalna i cały nadmiar organizm wydala z moczem. Podobnie z wit. C. Zalecenia co do jej przyjmowania dla zdrowych ludzi są bardzo niskie (1 mg/1 kg m.c.), ale w sezonie przeziębień wszyscy korzystają z dawek 1000mg lub nawet więcej w ciągu dnia, ponieważ ma silne właściwości przeciwzapalne. Lepiej brać jednak mniejsze dawki, a co 2-3 godziny niż jedną dużą 1 x dziennie. Pozdrawiam