Jak długo organizm musi się oczyszczać po tabletkach, żebym mogła zajść w ciążę?

Witam Panią,
mam pytanie odnośnie do przesunięcia daty miesiączki. Chodzi o to, że w maju mamy ślub, a na koniec maja początek czerwca jedziemy w podróż poślubną i niestety w tym czasie wypada, że dostanę okres.
Chciałabym przesunąć sobie ten termin i wyliczyłam, że gdybym od stycznia brała przez 2 miesiące tabletki, to okres wypadłby po ślubie, a dni płodne mniej więcej na wyjazd.
Mam jednak pytanie, jak długo organizm musi się oczyszczać po tabletkach, żebym mogła zajść w ciążę? Czy fakt, że to będą jedynie 2 miesiące brania niczego nie komplikuje?
Z góry dziękuję za odpowiedź.
przyszła mama 23 l.

Lek. Aneta Zwierzchowska

Witam!
Jeśli zamierza Pani wkrótce starać się o dziecko, to nie zalecałabym ingerowania w swoją gospodarkę hormonalną. Trudno bowiem przewidzieć, jak się będzie zachowywał Pani organizm po odstawieniu tabletek, nawet jeśli będzie je Pani przyjmowała tylko dwa miesiące. Czasem owulacja pojawia się już po kilkunastu dniach od odstawienia tabletek, innym razem po kilkudziesięciu. Zdarza się nawet, że cykle są bardzo nieregularne przez całe pół roku.
Z pewnością nie ma sensu wyliczanie, kiedy wypadną dni płodne, jeśli zamierza Pani zastosować najpierw tabletki hormonalne. Może Pani co najwyżej przesunąć miesiączkę, przyjmując tabletki, ale to wymagałoby łykania ich także podczas podróży poślubnej, a więc w okresie, kiedy chciałaby Pani nie tylko nie mieć miesiączki, ale i mieć owulację. Niestety organizm nie działa tak dobrze jak komputer...
Pozdrawiam serdecznie!