Jak długo po porodzie będę odczuwać jeszcze drętwienie w rękach i opuchliznę stóp?

Witam serdecznie. Pod koniec ciąży (ok. miesiąca) zaczęły mi drętwieć palce u rąk i puchnąć stopy. Urodziłam 6 września bliźniaki i myślałam, że mi te objawy miną. Jak długo będzie mi to jeszcze doskwierać? Trudno jest mi robić cokolwiek przy maluszkach, bo mam ograniczone czucie. Z góry bardzo dziękuję za odpowiedź i pozdrawiam. Mama Izy i Piortusia.

Witaminy w ciąży

Redakcja abcZdrowie

Bardzo dziękujemy za zadanie pytania.

Ból i drętwienie palców lub całej dłoni najczęściej są objawami tzw. zespołu cieśni nadgarstka, który w czasie ciąży występuje dość często. Związane jest to z zatrzymywaniem wody w organizmie na skutek zmian hormonalnych. Objawy te najczęściej mijają samoistnie i nie wymagają leczenia.

Aby zminiejszyć objawy należy unikać ucisku na daną kończynę, szczególnie podczas snu. Pomocna będzie również suplementacja witaminy B6 oraz magnezu.
Jeżeli objawy są niepokojące i utrzymują się dłuższy czas należy wybrać się do lekarza.

Zachęcamy do zadawania innych pytań, na które z przyjemnością odpowiemy.

Zespół redakcyjny abcZdrowie.pl