Jak długo powinno trwać zwolnienie lekarskie podczas zapalenia gardła?

Od nd źle sie czulam,w pon. Poszlam do przychodni okazalo sie ze mam zapalenie gardla dostalam zwolnienie od pon-nd a takze klabax.we wtorek bylo gorzej wiec poszlam do laryngologa okazalo sie ze to nie zapalenie gardla a ostra angina ropna ale bez ropnia.zapisal mi dodatkowo clindamycin.pracuje w dosc duzym skupisku ludzi i moje pytanie brzmi :poniewaz antybiotyki bede brala do czwartku wlacznie,czy lepiej isc do lekarza po kolejne zwolnienie od pon chociazby do srody?dodam ze w tym roku to jest juz moja 4 ropna angina

Lek. Paweł Szadkowski

Jeśli chodzi o anginę paciorkowcową to okres zakaźności wynosi ok. 24 h od rozpoczęcia skutecznej antybiotykoterapii lub ~7 dni po ustąpieniu objawów. Zwolnienie może pani uzyskać jeśli pani stan kliniczny nie pozwala pani jeszcze wrócić do pracy (czyli jeśli potrzebuje pani dodatkowego czasu na rekonwalescencję). Sugeruję dodatkowo wykonać badania: morfologia krwi z rozmazem ręcznym oraz całkowite stężenie immunoglobulin (IgG, IgM, IgA) w surowicy - badania przesiewowe pod kątem ew. niedoborów odporności.