Jak długo rozwija się rak gardła?

Jak dlugo rozwija sie rak gardla, migdalka? Czy samemu mozma dostrzec raka gardla? W jakim wieku wystepuje, jakie sa czynniki ryzyka ? Czy czeste anginy, stany zapalne predysponuja do rozwoju raka? Czy kazda zmiana w gardle np guzek, narosl to rozwijajacy sie rak? Czy sa przypadki raka, gdy ktos wogole nie palil papierosow ?

Aleksander Ropielewski

NIe ma reguł odnośnie czasu rozwoju raka migdałka podniebiennego. Czasami jest to kwestia tygodni, zwykle miesięcy. Czynnikami ryzyka jest nadużywanie alkoholu i palenie papierosów i zakażenie HPV. Częste anginy nie są czynnikiem predysponującym do rozwoju raka, a jedynie wskazaniem do jego wycięcia. Nie każda zmiana w gardle to rozwijający się rak - powiem więcej zdecydowana mniejszość to rak. Są przypadki raka u osób niepalących.

Za dużo pytań , na które trudno odpowiedzieć!!! Proponuję wizytę u laryngologa i zadanie wszystkich tych pytań podczas wizyty!!! pozdrawiam , zż