Adaptacja oka przy astygmatyzmie

Witam mam astygmatyzm i chciałbym zapytać jak wygląda kwestia adaptacji oka w przypadku tej wady. Mam wadę wzroku (dość duża 4/4.5 szkła minusowe). Moje stare szkła były bardzo porysowane i były to zwykle grube plastiki. Dostałem nowe okulary, szkła mniejsze, pocoeniane i z antyrefleksem i powłoką Blue Control. Widza w okularach praktycznie tak samo, ale mimo tego że są to szkła o takich samych mocach to oczy mnie bolą i da strasznie zaczerwienione. Czy przy szklach o takich samych mocach gdzie różnice są takie jak opisane powyżej, wciąż istnieje okres adaptacji oka i jeśli tak to chciałbym się dowiedzieć ile on trwa? Czy istnieje ryzyko, że coś jest nie tak ze szkłami i może powinienem natychmiast udać się do okulisty żeby wzrok nie "poleciał" bardziej czy może jednak to faktycznie okres adaptacji oka do nowych szkieł i należy cierpliwie zaczekać? Będę wdzięczny za odpowiedź, pozdrawiam.

Poza tym dobrze byłoby przeprowadzić badanie czy nie ma innej dodatkowej choroby np. zapalenia spojówek.
Pozdrawiam