Jak długo trwa uczucie derealizacji przy depresji?

Witam. Mam pytanie jak długo trwa uczucie derealizacji przy depresji? Zażywam od 6.tyg antydepresant raz dziennie, uczucie derealizacji nie mija póki co. Jak to pokonać?

Skuteczność leków przeciwdepresyjnych oceniamy po 6-8 tygodniach (w niektórych przypadkach nawet po 10), jednak wstępnej oceny efektu terapeutycznego dokonujemy w 3 tygodniu terapii. Brak jakiejkolwiek poprawy w tym okresie zwykle jest niekorzystnym czynnikiem rokowniczym i skłania do ponownej analizy procesu diagnostyczno-terapeutycznego. Celem leczenia depresji jest całkowita remisja objawowa i funkcjonalna (całkowite ustąpienie objawów i powrót do funkcjonowania sprzed depresji). Jeśli w trakcie leczenia nie uzyskujemy tego celu (przy założeniu, że pacjent stosuje się do zaleceń), weryfikujemy rozpoznanie i zastanawiamy się nad modyfikacja leczenia. Proponuję konsultację ze swoim lekarzem psychiatrą w celu rozważenia na ile obecna farmakoterapia jest efektywna i konieczny jest dłuższy czas oczekiwania na remisję, a na ile warto przemyśleć modyfikacje. Warto zauważyć, że derealizacja raczej nie jest swoistym objawem depresji, a raczej symptomem towarzyszącym, a sama w sobie - wykazuje się stosunkowo dużą opornością na leczenie i często wymaga dłuższego okresu terapii i/lub większych dawek leków.

Dzień Dobry Pani,

Każdy reaguje indywidualnie na leczenie farmakologiczne.

Z mojej strony, żeby leczenie było skuteczne, bardzo zachęcam Panią do podjęcia terapii, która pozwoli dotrzeć Pani do przyczyny objawu, nie pozostawiając skutków ubocznych.

Skierowanie otrzyma Pani na prośbę psychiatry - w ramach NFZ-tu.

Z przedwiosennymi pozdrowieniami,
Irena Mielnik-Madej