jak dlugo trzeba nosic opatrunek po operacji przepukliny pępkowej?

Witam. Chcialabym zapytac, jak dlugo trzeba nosic opatrunek po operacji przepukliny pepkowej i kresy bialej? Jestem tydzien po operacji a w miejscach gdzie przylega klej z opatrunku boli i swedzi, szwy jeszcze nie sa sciagniete, czy dalej trzeba go miec? Mam tez drugie pytanie odnosnie kaszlu, od kilku dni jestem przeziebiona i kaszle, czy jest mozliwosc, ze w srodku sie cos porozrywa? Bardzo sie tego obawiam, a kontrola u chirurga dopiero 27. Dziekuje za odp.

Owszem, nasilony kaszel w bezpośrednim okresie pooperacyjnym może negatywnie wpłynąć na wynik estetyczny operacji. Moim zdaniem, powinna Pani chodzić w ciasno zapiętym pasie brzusznym, a ranę codziennie myć i zmieniać opatrunek.