Jak długo trzymać dietę po operacji wyrostka?

Witam. Jestem 10 dni po operacji wyrostka. Rana sie dobrze goi, szwy sa zdjete.Niepokoi mnie bol przy dotykaniu miejsca obok rany czym moze byc spowodowany czy mam sie martwic?Mam jeszcze dwa pytania 1.jak dlugo musze trzymac diete skoro dobrze sie czuje? czy moge pic czarna kawe? uzywac cukru I przypraw? 2.czy musze miec jescze opatrunki? I czy rane mozna moczyc tzn. pod prysznicem. Dziekuje z gory za odpowiedzi

Nie wiem jaką dietę obecnie Pani przestrzega, ale po okresie 10 dni, podczas których nie odczuwa Pani żadnego dyskomfortu ze strony przewodu pokarmowego można stopniowo dietę rozszerzać. Warto obserwować reakcję Pani organizmu - czy nie odczuwa Pani nasilonych wzdęć, przelewania, biegunek bądź zaparć.
Do diety można wprowadzić przyprawy, delikatną czarną kawę. Cukier nie jest zalecany, jeśli występuje powinien być on w niewielkich ilościach - tyczy się to również osób w pełni zdrowych.
Pozdrawiam, dietetyk Marianna Hall