Mężczyzna , 19 lat

Witam! W sobotę, tj. 21 stycznia złamałem sobie nogę, dokładniej kość strzałkową. Pojechałem od razu do szpitala, założyli mi szynę gipsową i 16 lutego mam jechać na jej zdjęcie. I mam parę pytań w tej kwestii: jaki jest czas zrostu kości? Czy to jest poważne złamanie? Czy ten czas wystarczy na zrośnięcie się kości? Kiedy odzyskam pełną sprawność fizyczną? Czy po tygodniu noszenia gipsu mogę się podpierać na nodze? Dodam, że biorę zastrzyki przeciwzakrzepowe, magnez, wapń oraz tabletki na opuchliznę. Tabletki przeciwbólowe brałem do 3 dni od złamania, teraz ból ustąpił. Oprócz tego dużo jem ryb, przetworów mlecznych. http://imageshack.us/photo/my-images/16/cr0002.jpg/ Z góry dziękuję za odpowiedź. Pozdrawiam

Odpowiedź na pytanie znajduje się poniżej.
Lek. Tomasz Stawski 84
Lek. Tomasz Stawski Chirurg, Jaworzno 84 poziom zaufania
Zaufany specjalista Umów wizytę
Edytuj odpowiedź

Jaki jest czas zrostu kości?
- Około 4-6 tygodni
Czy to jest poważne złamanie?
- To typowe złamanie, bez przemieszczenia, bez powikłań, typu pęknięcia, Jest to złamanie niegroźne i bez problemu powinno się zgoić. Trzeba wiedzieć, że złamanie kości strzałkowej jest niegroźne z uwagi, że całe podudzie jest dodatkowo wzmocnione przez kość piszczelową, która stabilizuje złamanie kości strzałkowej.
Czy ten czas wystarczy na zrośnięcie się kości?
- Tak, powinien być wystarczający. Zapewne po zdjęciu szyny gipsowej zostanie wykonane kontrolne zdjęcie RTG i dopiero nastąpi decyzja czy już można na stałe usunąć szynę czy jeszcze trzeba założyć ją na jakiś okres (2-3 tygodni).
kiedy odzyskam pełną sprawność fizyczną?
- Praktycznie jeśli w kontrolnym zdjęciu RTG będzie widoczny pełen zrost kości to można w pełni wykorzystać swoją sprawność fizyczną oczywiście stopniowo obciążając kończynę.
Czy po tygodniu noszenia gipsu mogę się podpierać na nodze?
- Radziłbym nie podpierać się na tej szynie gipsowej, bo może dojść do jej uszkodzenia i zaburzyć właściwe usztywnienie kończyny dolnej. Odciążać złamaną kończynę dolną przez przynajmniej 2 tygodnie od złamania.

 Redakcja abcZdrowie
Redakcja abcZdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Witamy serdecznie!

Zebraliśmy dla ciebie dodatkowe informacje dotyczące tematów poruszanych w pytaniu. Skorzystaj z linków poniżej, aby dowiedzieć się więcej:

  • Ortopedia – Ciało ludzkie składa się z blisko 206 kości. Układ kostny i stawowy zapewnia stabilny punkt mocowania dla tkanek miękkich. Kości połączone są ze sobą za pomocą więzadeł i ścięgien. Chronią ważne narządy wewnętrzne, np. mózg, serce, płuca. Pełnią również funkcję magazynu składników mineralnych, wapnia i fosforu, które są dostarczane do różnych części ciała przez krew.
  • Złamania kości – Złamania kości to zmiany, które doprowadzają do częściowej lub całkowitej utraty ciągłości kości. Przyczynami złamania są różnorodne urazy (upadki, wypadki komunikacyjne, kontuzje sportowe). Przy złamaniu kości może dojść także do uszkodzenia tkanek, naczyń krwionośnych i nerwów.

Nasi lekarze odpowiedzieli też na kilka podobnych pytań innych użytkowników:

Wyszukaj lekarza po opiniach