Jak dobrać właściwą dietę?

Jestem nastolatką. Chciałabym znaleźć dietę, a raczej zasady, jak dobrać odpowiednie składniki do mojego jadłospisu. Nie chcę chudnąć, wystarczy mi moja waga, ale chciałabym wiedzieć, jak dużo powinnam jeść białek, węglowodanów itd., aby wszystko w moim organizmie było OK oraz co jeszcze należy pamiętać, np. jedzenie 5 posiłków co 3-4 h. Z góry dzękuję.

Witam!

To bardzo ważne, aby nasz jadłospis był odpowiednio skomponowany i zawierał wszystkie niezbędne składniki odżywcze, mineralne i witaminy. Prócz tego równie ważne jest odpowiednie spożywanie posiłków. Oto kilka podstawowych zasad żywieniowych.

1. Regularne spożywanie posiłków, co 3-4 godziny.
2. Spożywanie 5 małych objętościowo posiłków dziennie.
3. Spożywanie posiłku bez pośpiechu.
4. Nie przejadanie się.
5. Dbanie o różnorodność posiłków i potraw.
    - 5 porcji produktów zbożowych,
    - 4 porcje warzyw,
    - 3 porcje owoców,
    - 2 porcje produktów mlecznych,
    - 2 porcje tłuszczu (2 łyżeczki oleju),
    - 1 porcja mięsa lub jego zamienników (ryby, warzywa strączkowe).
6. Codzienne spożywanie śniadania.
7. Ostatni posiłek spożywany 2-3 h przed snem.
8. Ograniczenie spożycia soli (produkty typu instant, przekąski).
9. Ograniczenie spożycia cukrów prostych (słodyczy, słodkich napojów, słodkich bułek).
10. Ograniczenie spożycia tłuszczów pochodzenia zwierzęcego (tłuste sery, mięso czerwone - 2razy na tydzień).
11. Unikanie produktów typu fast food oraz przetworzonych.
12. Unikanie kawy i mocnej herbaty.
13. Zwiększenie spożycia warzyw i owoców (!).
14. Zwiększenie spożycia ryb.
15. Zwiększenie ilości spożywanych płynów.
16. Codzienne uprawianie sportu.

Pozdrawiam.