Jak dobrze stosować tabletki antykoncepcyjne?

Witam. We wtorek lekarz przepisał mi tabletki antykoncepcyjne, są to moje pierwsze tabletki i w związku z tym mam 2 pytania. 1.Pierwsze opakowanie, tzn. pierwszą tabletkę mam zażyć w pierwszy dzień krwawienia, i jeśli ono nastąpi powiedzmy w środę to biorę tabletkę oznaczoną środa ? Czy biorę np. poniedziałek bo jest pierwszy w kolejności? Bo jeśli wezmę oznaczoną środa to co z tym poniedziałkiem i wtorkiem? Przecież one nie mogą przepaść. 2. 7-dniowa przerwa. Po wzięciu tych 21 tabletek jest przerwa, ostatnią biorę np.w czwartek to pierwszą z drugiego powinnam wziąć w piątek i oznaczoną dniem piątek ? Czy tu również nie ma różnicy, czy to będzie tabletka z piątku czy z poniedziałku? Czy najważniejsze żeby pamiętać o tej regule 21+7 ? Pozdrawiam i dziękuje za odpowiedz.

ponad rok temu

Redakcja abcZdrowie

Witam!

Pani tabletki są jednofazowe, to oznacza, że wszystkie są takie same. Z technicznego punktu widzenia nie ma więc znaczenia, która zostanie zażyta kiedy. To oznaczenie dni na blistrze jest jedynie pomocą dla zapominalskich kobiet, tak by szybko się zorientować, czy danego dnia wzięta została tabletka. Może być to duża pomoc, o ile nauczy się z niej Pani korzystać.

Jeśli krwawienie się zacznie w środę, to bierze Pani pierwszą tabletkę pod nazwą środa, następnie jeszcze 18 tabletek dzień po dniu i na końcu te dwie pierwsze w poniedziałek i wtorek. Podobnie w kolejnych cyklach po siedmiodniowych przerwach.

Najważniejsze jest pamiętać o regule 21-7, a oznaczenie dni na blistrze można wykorzystać jako pomoc, ale oczywiście nie trzeba.

Pozdrawiam serdecznie!