Jak dodać sobie energii i schudnąć?

Witam, mam 16 lat, 174 cm wzrostu. Ważę około 70 kg. W barkach mierzę około 50 cm, obwód klatki piersiowej wynosi 104 cm, talii 74 cm, bioder 104 cm. Wydaje mi się, że mam dosyć proporcjonalną figurę. Jednak chciałabym schudnąć około 10 kg. Nie chciałabym zbytnio tracić z piersi i bioder. Szczególnie zależy mi na zwężeniu talii (około 9 cm, ale zadowoliłoby mnie 5 cm) i utracie takich jakby wałeczków tłuszczu na plecach. Stosowałam dietę kopenhaską, która nie przyniosła mi zbyt dobrych rezultatów. Byłam też na kilku głodówkach, kilka razy próbowałam zwiększonego wysiłku fizycznego, jednak nie mam na to zbyt dużo siły, a poza tym bolą mnie strasznie kości. Nie ćwiczę na wf od 3 lat, jest to związane z problemami z oddychaniem. Mój przeciętny dzień wygląda tak: 7:00 śniadanie - otręby pszenne, płatki kukurydziane, siemię lniane, cynamon to wszystko wymieszane z mlekiem, kawa zbożowa 8:00-14:00 woda niegazowana 0,5 l 13:00 obiad w szkole, kompot 15:00 przekąska w domu, najczęściej kanapka albo kilka kęsów obiadu, herbata z cytryną bez cukru 17:00 kanapka, herbata z cytryną bez cukru albo kawa zbożowa 19:00 do 20:00 herbata z cytryną bez cukru albo kawa zbożowa, kanapki albo to samo co na śniadanie 20:00- 24:00 dzbanek wody (około litr) 24:00 sen kanapki najczęściej jem z białym pieczywem, albo tostowym, ew. ze słonecznikowym, do tego masło, wędlina, ser albo dżem niskosłodzony, nie więcej niż dwie. Często odczuwam głód, czasami zawroty głowy. Mam bardzo suchą skórę i często z powodu braku energii i zniechęcenia wobec własnego ciała dopada mnie depresja. Zależy mi na utracie masy ciała, nie chciałabym, aby później wisiała mi skóra, etc. Potrzebuję też zwiększenia energii. Wolałabym uniknąć ćwiczeń, jeśli jednak byłyby one konieczne, to raczej preferuje lekkie, nieobciążające kręgosłup i nogi. Proszę o pomoc.

Witam,

Nie musisz się odchudzać.
Twoja masa ciała mieści się w granicach normy.
Myślę jednak, że warto, abyś skonsultowała się z lekarzem/fizjoterapeutą w celu dobrania takich ćwiczeń, które nie będą powodowały pogorszenia stanu zdrowia.
Nie napisałaś tak naprawdę na co chorujesz, więc ciężko mi w tej kwestii pomóc.

Proponowałabym Ci zapoznanie się z Piramidą Zdrowego Żywienia.
Jest ona dostępna pod adresem:
http://www.izz.waw.pl/index.php?option=com_content&view=article&id=7&Ite... dzieci

Zalecałabym spożywanie 5 posiłków dziennie:
-śniadanie, obiad, kolacja jako posiłki główne, o większej kaloryczności,
-II śniadanie, podwieczorek - mniejsze, o mniejszej kaloryczności, w formie przekąsek.
Ostatni posiłek zalecałabym na 2-3 godziny przed snem.
Przynajmniej 1 posiłek powinien być ciepły.
Nie można zapominać o śniadaniu.
Posiłki powinny być spożywane w spokoju, powoli.
Należy dokładnie żuć każdy kęs.
Od stołu dobrze jest odejść z niedosytem – uczucie sytości pojawia się dopiero po pewnym czasie.

Napadom głodu zapobiegniesz:
- zwiększając spożycie pełnoziarnistych produktów zbożowych (razowego pieczywa, gruboziarnistych kasz, brązowego ryżu),
- ograniczając spożycie węglowodanów prostych, łatwoprzyswajalnych: cukru, miodu, czekolad, łakoci, białego pieczywa, płatków śniadaniowych z dodatkiem cukru/słodu jęczmiennego,
- dbając o równe odstępy czasowe między posiłkami.

To, co możesz zrobić to wyeliminować "bomby kaloryczne": cukier dodawany do kawy i herbaty, kolorowe słodzone napoje gazowane i soki z dodatkiem cukru, tłuste wędliny, serki topione, serki typu fromage, feta, sery żółte, tłuste, zawiesiste zupy (śmietanę można zastąpić np. jogurtem 0%), tłuste placki, kotlety, kluski, fast-foody, ciasta, ciasteczka, smażone potrawy (zwłaszcza w panierce, która chłonie tłuszcz jak gąbka).

Pozdrawiam ciepło