Jak dopasować bazę i bolusy insuliny?

Jak dopasować bolusy i bazę do pompy insulinowej? To znaczy w jaki sposób rozdzielić dawki insuliny, jak to zrobić? Mój lekarz wyjaśnia na opak, że bierze się całość jednostek insuliny na dzień i dzieli na pół. Chciałabym dokładnie dowiedzieć się, jak dobierać bazę i czy mogę robić to sama? Mam cukrzycę typu 1 i myślę o zastosowaniu pompy. Pozdrawiam

ponad rok temu

Witam!

Pompa insulinowa to jedna z najnowocześniejszych form leczenia cukrzycy. Najbardziej przypomina fizjologiczne wydzielanie insuliny przez organizm.

U zdrowej osoby we krwi stale występuje pewna ilość insuliny (poziom podstawowy), natomiast posiłki wyzwalają wydzielanie ilości hormonu adekwatnie do jego obfitości.

Pompy insulinowe zapewniają stały (24-godzinny) podskórny wlew insuliny na poziomie podstawowym (tzw. baza). Można ustalić inną bazę na dzień i na noc (podczas snu zapotrzebowanie na insulinę zwykle jest większe). Oprócz tego, w zależności od zapotrzebowania (np. podczas posiłku), właściciel pompy reguluje, jaka dodatkowa dawka hormonu (bolus) powinna zostać wstrzyknięta, tylko za pomocą przycisków na urządzeniu. Eliminuje to konieczność wielokrotnych wstrzyknięć. Daje też pełną swobodę (oczywiście w granicach zdrowego rozsądku), co do ilości i składu spożywanych posiłków. Przy prawidłowym stosowaniu zapewnia bardzo dobrą kontrolę glikemii.

Bazę ustala dla Pani lekarz. Jednak za prawidłową częstość i wielkość bolusów odpowiada Pani. Wlew podstawowy, jak i bolusy, można bardzo łatwo modyfikowć w zależności od potrzeb. Aby leczenie przynosiło korzyści, musi się Pani nauczyć, ile jednostek insuliny należy wstrzyknąć przy danym posiłku oraz kiedy zwiększa się lub spada zapotrzebowanie organizmu na ten hormon (np. przy chorobach, wysiłku fizycznym). Zrozumienie choroby jest podstawą prawidłowego przebiegu leczenia.

Proszę też pamiętać
Około 90% wszystkich chorych na cukrzycę choruje również na polineuropatię cukrzycową.
Polineuropatią nazywamy uszkodzenie nerwów obwodowych.
Polineuropatia może przebiegać skrycie i ujawniać się w różnie długim okresie od momentu rozpoznania cukrzycy.

Najczęściej pierwszym i głównym objawem jest ostry, piekący i przeszywający ból zlokalizowany jako „ skarpetki”.
Bólom towarzyszy mrowienie i drętwienie kończyn, uczucie ich oziębienia, często przeczulica skóry kiedy to lekki dotyk powoduje ból.
Po pewnym czasie pojawiają się zaburzenia czucia w kończynach.
Objawy nasilają się nocą.

Diagnostyką i leczeniem zajmują się niektórzy neurolodzy. Proszę pamiętać o kontroli