Jak dotrzeć do przyjaciółki, która ma ciężki charakter i jest cholerykiem?

Witam mam pytanie moja przyjaciółka ma 3 letnia córkę z ojcem jej dziecka nie jest .w ostatnim czasie poznała jakiegoś chłopaka który nie stety ma nie ciekawa przeszłość ( narkotyki więzienie i dziecko) Próbowałam dotrzeć do niej ostrymi słowami żeby nie wchodziła w ten związek ale nie chce słuchać . A wiem już o paleniu trawy i ze kradnie . Ma ciężki charakter bo jest cholerykiem . I jak jej mowie to focha szczera niewiem jak do niej dotrzeć boje się ze spadnie w dol

Szanowna Pani,
pyta Pani o to, jak dotrzeć do przyjaciółki. Mam poczucie, że udzieliła Pani informacji przyjaciółce, jak odbiera Pani jej związek i jakie może on nieść ze sobą zagrożenia. Warto jednak zauważyć, że to, na co ma Pani wpływ, to własne postępowanie, natomiast nie może Pani wpłynąć, podejmując nawet różne działania, na bliskie osoby. W takiej sytuacji pomocne jest uznanie własnej bezsilności, a co za tym idzie zaakceptować, że dając informacje zwrotne przyjaciółce podejmowała Pani starania, jednak to do niej należy wybór, co zrobi z tym, co od Pani usłyszała. Zachęcam więc, by przyjrzała się Pani Waszej relacji, co Pani może zrobić, żeby się w niej dobrze poczuć, ale także jak dbać o Wasze kontakty, kiedy ma Pani w sobie dużo różnych emocji w związku z decyzją przyjaciółki.
Pozdrawiam

Mgr Monika Prus Psycholog, Lublin

Witam, kiedy w grę wchodzą uczucia, trudno dotrzeć do drugiej osoby przedstawiając jej racjonalne argumenty. Pani jako obserwatorka zachowania przyjaciółki, może obiektywnie stwierdzić, że to nie jest dla niej odpowiedni partner, ona zapewne niczego niepokojącego w tej relacji nie widzi. Myślę, że jako bliska osoba może Pani pozwolić sobie na większą szczerość i troskę w rozmowie z przyjaciółką, zwrócić jej uwagę na to co Panią niepokoi, ale decyzję pozostawić jej. Poza tym, warto zastanowić się nad tym co ten związek pozytywnego, dobrego wnosi w jej życie? Jakie ona czerpie z tej znajomości korzyści? Może to argumenty przyjaciółki przekonają Panią? A może lepiej skupić się na Waszej przyjaźni i zadbać o jej jakość? Z pozdrowieniami M.Prus