Jak duże jest ryzyko zajścia w ciążę?

Witam. Mam bardzo poważny problem. Przez pół roku bez przerwy przyjmowałam antykoncepcję hormonalną. Teraz byłam zmuszona zrobić 7-dniową przerwę. W pierwszy dzień przerwy współżyłam z moim chłopakiem. Niestety, mam problem z kolejną receptą na tabletki - mój ginekolog jest na urlopie, więc zapisałam się gdzie indziej, pomimo że do 18 lat brakuje mi 20 dni pani gin. odmówiła przyjęcia mnie bez obecności mamy, mimo że mama na to pisemną zgodę wyraziła. Teraz z mamą pójdę dopiero w poniedziałek czyli w 7 dniu przerwy. Wtedy będę miała okres więc pani gin. mnie nie zbada (raczej). Czy niemożnośc wykonania badania może być pretekstem do odmówienia wypisania recepty? Co mam zrobić, jeżeli nie będę jej mieć w 7 dniu przerwy? Czy da się jakoś uniknąć ciąży/ryzyka ciąży? Pozdawiam, z góry dziękuję za odpowiedź. Proszę o pilne odpisanie na pytanie, bo jak nie znajdę pomocy w czasie tych kilku dni, mogę mieć tragedię życiową murowaną :(

KOBIETA ponad rok temu

Redakcja abcZdrowie

Witam!

Przede wszystkim, jeśli nie ma Pani ukończonych 18 lat, to lekarz na wypisanie recepty potrzebuje zarówno zgody Pani, jak i Pani opiekuna prawnego (najczęściej rodzica). Aby leczyć dzieci do 16 roku życia, lekarz potrzebuje zgody ich rodzica. W przypadku osób w wieku 16-18 lat potrzebna jest zarówno zgoda rodzica, jak i dziecka. Takie jest prawo. Wprawdzie do ukończenia 18 roku życia pozostało Pani mało czasu, ale w świetle prawa nadal jest Pani nieletnia i lekarz mógłby mieć kłopoty po wypisaniu Pani recepty bez zgody rodzica.

Receptę na tabletki antykoncepcyjne może tak naprawdę wypisać każdy lekarz, także rodzinny. Proszę udać się z mamą do lekarza pierwszego kontaktu (dostęp do niego jest przecież dosyć łatwy) i poprosić o wypisanie recepty. Jeśli współżyła Pani w pierwszy dzień przerwy, to istnieje niestety ryzyko ciąży w przypadku nierozpoczęcia opakowania o czasie. W wielu miastach jest też coś takiego, jak "pogotowie ginekologiczne" - np. dla kobiet, które potrzebują tabletki "po". Proszę poszukać w internecie...

Pozdrawiam!