Jak działa wkładka wewnątrzmaciczna?

Witam serdecznie. Jutro mam zabieg zakładania wkładki wewnątrzmacicznej.  Nie mogę jednak znaleźć o niej żadnych szerszych informacji. Proszę o jakiekolwiek informacje - zastanawiam się, czy ta wkładka naprawdę zapobiega zajściu w ciążę pozamaciczną? I jaką ma skuteczność w porównaniu do innych wkładek? Dodam, że jestem mamą cudnej córeczki :) - więc już rodziłam. Po ciąży przytyłam 40 kg i nijak nie mogę ich zrzucić, ponieważ mam wszczepiony implant - jutro go usuwam. Z ciężkim sercem zdecydowałam się na spiralkę. Boję się nie samej ciąży - bo jakbym mimo wszystko w takową zaszła - byłabym równie szczęśliwa jak przy pierwszej. Ale nie uważam się za kobietę non stop reprodukcyjną, więc jakaś przerwa by się przydała, a córcia ma dopiero 9 miesięcy. Boję się tylko, że jeżeli zajdę w ciążę przy spiralce - coś może stać się maluszkowi... i takiej informacji również nigdzie nie mogę znaleźć - a konkretniej - czy jeżeli zajdę w ciążę, to czy skutki uboczne i możliwość uszkodzenia płodu jest  wysoka? Bardzo proszę o wyczerpujące informację, ponieważ mieszkam w UK - i nie ma szans, żeby z którymś lekarzem konkretniej o tym porozmawiać. Tutaj jedyne co mogę usłyszeć, to procent skuteczności w zapobieganiu ciąży oraz że decyzja, czy chcę wkładkę, czy nie, należy do mnie - dostaję ulotkę i informację ustną od lekarza... że wszystkie informacje są w ulotce... Wiem, że to dość długie pytanie, ale proszę o wyrozumiałość :) Serdecznie pozdrawiam.

KOBIETA ponad rok temu

Redakcja abcZdrowie

Witam! Nie mogę wypowiadać się na temat konkretnego modelu wkładki wewnątrzmacicznej, gdyż byłaby to jakaś forma reklamy. Mogę Pani przybliżyć ogólne informacje dotyczące wkładek wewnątrzmacicznych, a konkretnie ich działań niepożądanych:
- wkładki zwiększają kilkukrotnie (5-7 razy) ryzyko zapalenia przedatków, co w przyszłości może utrudnić poczęcie (dlatego mimo wszystko nie poleca się wkładek kobietom, które w przyszłości chcą mieć dzieci),
- jeśli dojdzie do poczęcia, a wkładka nie zostanie usunięta na czas, zwiększone jest ryzyko poronienia, jeśli zaś wkładka zostanie usunięta w odpowiednim czasie - to donoszonych jest ponad połowa ciąż i rodzą się zdrowe dzieci,
- jeśli dojdzie do poczęcia, to ryzyko ciąży pozamacicznej jest 5-krotnie większe niż zwykle.
Pozdrawiam!