Jak dziecko ma zdrowo schudnąć?

 Dziecko ma 11 lat, 149cm. wzrostu i waży 68kg. Normalnie ćwiczy na w-f, nie chce stosować diety, nie lubi warzyw. Lubi grać w piłkę, ale to nie wystarcza by zgubił wagę. Nie wiem co stosować?
ponad rok temu

Redakcja abcZdrowie

Witamy!

Biorąc pod uwagę siatki centylowe dla chłopców polskich wzrost znajduje się w normie, natomiast masa ciała znajduje się ponad górną granicą normy. Wskaźnik BMI sugeruje otyłość I stopnia. W związku z tym wskazana jest redukcja masy ciała.
Proces ten wymaga konsekwentnego postępowania, które powinno wiązać się ze zmianą stylu życia.

Należy dążyć do eliminacji w diecie węglowodanów prostych (słodycze, desery, owoce) oraz redukcji węglowodanów złożonych (pieczywo, ziemniaki). Z uwagi na wiek, nie należy stosować zbyt restrykcyjnych diet, aby zapewnić odpowiednią ilość mikroelementów i witamin.

Oprócz diety opartej na zasadach zdrowego żywienia wskazane jest utrzymywanie regularnej aerobowej aktywności fizycznej np bieganie, jazda na rowerze oraz gry zespołowe poza obowiązkowymi zajęciami wychowania fizycznego.