Plamka ślepa i akomodacja a funkcjonowanie oka

Dlaczego podczas pracy z komputerem należy czasem oderwać wzrok od ekranu i popatrzec na przykład w okno? Jak to się dzieje, że pomimo obecności plamki ślepej w naszej siatkówce oglądany przez nas obraz świata nie ma luk? Jaka właściwość naszego oka sprawia, że możemy wyraźnie dostrzegać odległe przedmioty, a za ułamek sekundy litery w książce? Ludzki wzrok niemal odkąd pamiętam mnie fascynuję i zastanawiam się czy mógłbym tutaj uzyskać odpowiedzi na te pytania. Weźmy na przykład plamkę ślepą. Skoro to jest taki obszar, na który nie pada światło to jak to jest możliwe, że na środku naszego pola widzenia nie mamy takiej czarnej dziury? Nie powinniśmy przecież widzieć tego fragmentu obrazu, który w oku jest tam gdzie plamka ślepa. Również akomodacja mocno mnie zastanawia bo jak to działa, że nasz wzrok tak błyskawicznie dostosowuje się do zmian? Przepraszam za zaskakujące może pytania, ale będę wdzięczny za odpowiedzi w tej sprawie.
ponad rok temu

Lek. Katarzyna Szymanek

Witam!

Podczas pracy przed komputerem, ale też podczas jakiejkolwiek długotrwałej pracy z bliska, dobrze jest robić przerwy i popatrzeć przez chwilę w dal, aby zrelaksować oczy. Podczas pracy z bliska oczy wykonują wysiłek akomodacji, mięśnie akomodacyjne pracują, co może prowadzić do ich zmęczenia i odczuwalnego dyskomfortu czy bólu. Patrząc w dal, oczy nie wykonują wysiłku, są rozluźnione.

  W miejscu tzw. plamki ślepej istnieje ubytek pola widzenia, jednak nasz mózg tego nie rejestruje (należy pamiętać, że to mózg odczytuje to, co widzimy). Po pierwsze plamki ślepe leżą w różnych, niekorespondujących miejscach na siatkówce, a więc jedno oko kompensuje ubytek drugiego i odwrotnie. Po drugie, za widzenie centralne, czyli widzenie tego, na czym skupiamy wzrok, odpowiada mały obszar siatkówki, zwany plamką żółtą. Cała reszta to widzenie obwodowe, a więc nie tak bardzo szczegółowe, to są rzeczy, które widzimy bardziej "kątem oka". Dlatego nasz mózg tego ubytku nie zauważa. W prostym doświadczeniu z kartką papieru i namalowanymi dwoma obiektami łatwo jednak wykazać tę lukę (plansze do tego eksperymentu można znaleźć w internecie).

  Możliwośc ostrego widzenia z bliska i z daleka możliwa jest dzięki wspomnianej już wcześniej zdolności do akomodacji. Aby zobaczyć obiekty znajdujące się blisko, potrzebna jest większa moc łamiąca dla światła (co wynika z praw optyki), w tym celu soczewka w oku kurczy się, staje się bardziej wypukła, przez co jest silniej skupiająca (taką umiejętność traci się wraz z wiekiem, gdy soczewka staje się sztywniejsza i niezdolna do silnej akomodacji). Przy patrzeniu w dal, soczewka rociąga się i słabiej skupia promienie światła. Ta umiejętność zmieniania kształtu soczewki decyduje o tym, że możemy widzeć ostro przedmioty znajdujące się w różnych odległościach.