Jak ich przekonać do swoich racji?

Moi rodzice mają wyższe wykształcenie. Ja ukończyłam liceum ogólnokształcące, zdałam maturę. Chciałabym iść do pracy, ale rodzice naciskają na studia. Ja jednak czuję, że się na nie nie nadaję. Nie wykluczam studiów, ale dopiero za kilka lat. Moi rodzice są tym oburzeni. Jak ich przekonać do swoich racji? Boję się, że mnie znienawidzą, gdy pójdę do pracy zamiast na studia.

Dzień dobry, to zapewne trudny moment w Pani życiu a rodzice boją się o Pani przyszłość. Warto jednak kierować się swoimi decyzjami a rodzice po pewnym czasie się z tym oswoją i pogodzą. Szczególnie kiedy zobaczą że świetnie sobie Pani radzi. To co ważne, nie wchodzić w dyskusje, nie czekać na ich akceptację. Tu każdy ma swoje racje i często takie dyskusje prowadzą do kłótni a nie do porozumienia.
Pozdrawiam A. Pacia

Dzień dobry. Oczywiście, że zdanie rodziców nie jest bez znaczenia, jednak dorosłość daje nam przywilej podejmowania samodzielnych decyzji. Samodzielnych to znaczy takich, za które bierzemy całkowitą odpowiedzialność. Ma Pani do tego prawo, niezależnie od zdania rodziców na ten temat. Bardzo bowiem możliwe, że nie przekona ich Pani do swojej decyzji. Jeśli jednak zależy Pani na ich akceptacji to może oznaczać, że w ten sposób trochę chce Pani z nimi współdzielić tę odpowiedzialność. Skupiłabym się raczej na tym, by przygotować się na brak ich akceptacji. Oni mają swój pogląd, Pani swój. Czas pokaże, czy któraś ze stron przyzna rację drugiej. Na tym polega wybór. Dziś Pani dokonuje własny. Pozdrawiam serdecznie.