Jak informować o osteoporozie?

Witam. Mam pytanie - jak powinno się poinformować, że ktoś ma osteoporozę?

MĘŻCZYZNA ponad rok temu

Witam serdecznie.

Oczywiście, że jest to ważne! Niestety świadomość tej choroby w społeczeństwie jest bardzo mała i większość osób uważa, że na osteoporozę chorują jedynie kobiety po menopauzie. A choroba ta występuje także wśród osób młodych, aktywnych, dotyka także mężczyzn.

Z powodu osłabienia struktury kości dochodzi do zwiększonego ryzyka złamań, często bardzo poważnych (na przykład kompresyjnych złamań trzonów kręgów czy złamania szyjki kości udowej). Wiedząc o swojej chorobie, można po pierwsze ją leczyć, a po drugie zabezpieczyć się odpowiednio przed konsekwencjami ewentualnych upadków - wprowadzając tak proste rzeczy jak na przykład: dobre oświetlenie mieszkania, usunięcie zbędnych mebli, używanie obuwia z gumowanym spodem czy zabezpieczenie łazienki w maty antypoślizgowe.

Niestety często pacjenci dowiadują się o swojej chorobie, dopiero gdy dojdzie do złamania! Dlatego tak ważne jest informowanie społeczeństwa o tej chorobie i profilaktyka złamań, które doprowadzić mogą nawet do kalectwa! Szacuje się, że w Polsce cierpieć na osteoporozę mogą 4 miliony osób, obecnie zaś ok. 2 miliony ma zdiagnozowaną chorobę. Jest więc to bardzo duży problem społeczny.

Ważne jest również uświadamianie społeczeństwu, że odpowiednia dieta bogata w pokarmy zawierające wapń oraz dobrze dobrany wysiłek fizyczny mogą zapobiec powstaniu osteopenii czy osteoporozy.

Zachęcam więc wszystkich do dbania o swoje kości - bez względu na wiek!