Jak interpretować cykl miesiączkowy?

Witam,
proszę o pomoc w interpretacji mojego cyklu. Jest to drugi cykl po odstawieniu tabletek antykoncepcyjnych, jednak pierwszego nie monitorowałam. W tym prowadzę obserwacje temperatury mierzonej w ustach o tej samej porze rano oraz śluzu. Tabletki brałam długo, więc nie wiem jaką mam prawidłową długość cyklu. Ostatnia miesiączka rozpoczęła się 05/01 i trwała 8 dni, potem mierzyłam temperaturę i śluz i przedstawiało się to tak:

17/01 36,5 ból brzucha, współżycie
19/01 36,6 ból brzucha
20/01 36,4 mokro
21/01 36,7 mokro
22/01 36,6 mokro, współżycie
23/01 36,3 śluz jak surowe białko jaja, ślisko
24/01 36,25 śluz jak surowe białko jaja, ślisko
25/01 36,5 mokro
26/01 36,4 mokro
27/01 36,5 mokro, ból brzucha
28/01 36,8 mokro
29/01 36,6 ból brzucha
31/01 36,9 ból brzucha
01/02 36,5 ból brzucha
02/02 36,5 ból brzucha
05/02 36,9 współżycie
07/02 36,7 śluz płynny, szklisty, ból brzucha, współżycie
Proszę o potwierdzenie, kiedy mogła nastąpić owulacja i o czym może świadczyć taki wykres temperatur, bo nie wiem czy tak powinien wyglądać w prawidłowym cyklu? Czy może też wskazywać na ciążę, ponieważ nie zabezpieczamy się, a współżyliśmy w tym czasie kilka razy?

KOBIETA ponad rok temu

Lek. Aneta Zwierzchowska

Witam.
Dobrze by było mierzyć temperaturę również w trakcie miesiączki. Nie rozpoznamy na podstawie tych obserwacji, czy doszło do zapłodnienia, ponieważ w drugiej fazie cyklu (po owulacji) temperatury są wyższe niezależnie od tego, czy kobieta zaszła w ciążę, czy nie. Rzeczywiście, na podstawie tego wykresu temperatur trudno określić moment owulacji, tym bardziej że nie możemy wspomóc się obliczeniami (nie znamy długości cyklu). Zmiany temperatur nie zawsze rysują się "książkowo", nawet u zdrowych kobiet, w cyklach owulacyjnych.
Bardzo przydatne są jednak obserwacje śluzu. Posiłkując się nimi, możemy odgadywać, że jajeczkowanie miało miejsce najpewniej około 25-27 stycznia. By precyzyjniej wyznaczać okres płodny, można posłużyć się testami owulacyjnymi (http://abcbadania.pl/test-owulacyjny). Z pewnością będzie to również łatwiejsze w miarę czasu trwania obserwacji, kiedy to zorientuje się Pani, jak długie są Pani cykle oraz dojdzie Pani do perfekcji we wnioskowaniu na podstawie obserwacji śluzu. Proszę jednak pamiętać, że przez pierwsze kilka miesięcy po odstawieniu tabletek antykoncepcyjnych cykle mają prawo być nieregularne, co może utrudnić obserwacje.
Życzę powodzenia i pozdrawiam serdecznie!