Jak interpretować mój wynik kolposkopii?

Prosze o pomoc w interpretacji wyniku kolpoakopii. Czekam jeszcze na wynik histopatologii, ale kompletnie nie wiem czego sie spodziewac czy myslec o opisie, ktory dostalam po badaniu: Ostatnia cytologia:LSIL Kolposkopia satysfakcjonujaca Tarcza pokryta nablonkiem wielowarstwowym plaskim. W okolicy ujscia zewnetrznego kanalu nablonek gruczolowy. Nablonkowa strefa przeksztalcen - nieprawidlowa (transformacio atypia) Rysunek naczyniowy: zmiany widoczne w strefie transformacji - plaski zbielaly nablonek po kwasie octowym. Wyniosly nierowny nablonek po kwasie octowym, ognisko na godz. 2. Nablonek jodonegatywny. Zmiany obserwowane poza strefa transformacji: nie. Proba z kwasem octowym: dodatnia. Prpba z plynem lugola: dodatnia. Rozpoznanie: kolposkopia satysfakcjonujaca, podejrzana. Obraz moze sugerowac zmiany LSIL, mozliwy HSIL.

Lek. Paweł Szadkowski

Obraz zarówno cytologiczny, jak i z kolposkopii, opisuje obecność nieprawidłowych komórek, które same w sobie nie stanowią raka, ale po dłuższym czasie mogą one mieć zwiększony potencjał transformacji nowotworowej. Ostateczne rozpoznanie da wynik hist-pat. Wtedy ze wszystkimi wynikami proszę się udać do ginekologa, on zaleci dalsze postępowanie - najpewniej usunięcie miejscowe nieprawidłowych komórek.