Jak interpretować poziom aktywności enzymów wątrobowych?

Witam . Ponad pół roku temu badania poziomu aktywności enzymów watrobowych były w normie. Dziś podskoczyły 3 krotnie. Alat 32 U/l aspat 39 U/l. Czy powinnam się martwić? Czym może być spowodowany ten wzrost?

Ale jeśli poziom aktywności tych enzymów jest w normie (nie podała Pani norm często przyjmuje się do 40 U/l) lub jest nieznacznie przekroczony o np. 10-15% to nie ma powodu do niepokoju. Nic złego się nie dzieje. Aktywność tych enzymów może wahać się np. w zależności od diety, przyjmowanych leków, alkoholu, wysiłku fizycznego.