Jak interpretować wynik badań cholesterolu i czy to powód do zmartwień?

Witam! Mam 26 lat i jestem podwójną mamą. Prowadzę raczej zdrowy tryb życia i nie mam problemów z wagą. Dzisiaj przyszły moje wyniki badań, które pokazują że poziom mojego cholesterolu całkowitego w surowicy to 242 mg/dl, cholesterol LDL 129 mg/dl, Triglicerydy w surowicy 209 mg/dl. Wizyte mam dopiero za miesiąc. Czy te wyniki to powod do niepokoju?

Nie ma powodu do niepokoju. Ogólny cholesterol jest odrobinę podwyższony, podobnie jak trójglicerydy. Przy braku innych obciążeń u młodej osoby jest to po prostu sygnał, że warto troszkę ograniczyć spożywanie tłuszczów zwierzęcych, ewentualnie zwiększyć aktywność fizyczną i zrobić ponownie badanie np za 4 lata.