Jak interpretować wynik badania kręgosłupa u osoby z bólem w odcinku lędźwiowym?

Witam, mam 25 lat od pewnego czasu zmagam się z bólem kręgosłupa odcinka lędźwiowego do tego stopnia, że nie mogę chodzić, biorę tabletki Olfen 75 aby rozluźnić napięcie mięśni. Byłem na MR kręgosłupa lędzwiowo-krzyżowego i w opisie badania napisali: "-Badanie MRI wykonane w sekwencji SE T1 i T2-zależne uwidoczniło: obniżenie wysokości krążka m-kręgowego L5-S1. -Pozostałe krążki międzykręgowe o prawidłowym sygnale i prawidłowej wysokości. -Nie stwierdza się dokanałowej ani dootworowej przepukliny krążka m-kręgowego oraz ucisku na struktury nerwowe. -Kanał kręgowy przedstawia się prawidłowo. -Stożek rdzenia bez zmian. -Wniosek- nie uwidoczniono kompresji struktur nerwowych. Czy to coś poważnego, jak to leczyć oraz czy mogę chodzić na masaże? Z góry dziękuje za odpowiedź. Pozdrawiam!.

Lek. Paweł Szadkowski

Olfen jest niesteroidowym lekiem przeciwzapalnym i jego działanie nie polega na zmniejszeniu napięcia mięśni (lekiem stosowanym w zespole bólowym kręgosłupa jest np. mydocalm, ale wskazania do jego stosowania powinien określić pana lekarz prowadzący). Badanie MR opisuje niewielkie zmiany zwyrodnieniowe kręgosłupa lędźwiowego. Należy pamiętać, że nie każda opisywana zmiana w badaniu radiologicznym powoduje dolegliwości. W opisie zostały wykluczone zmiany dyskopatyczne i inne stany wymagające pilnej interwencji chirurgicznej. Zespół bólowy kręgosłupa jest bardzo złożonym problemem. Sugeruję udać się do lekarza neurologa. Fizjoterapia, terapia manualna, odpowiednie ćwiczenia wzmacniające mięśnie kręgosłupa, czy odpowiednie nawyki posturalne są nie do przecenienia.