Jak interpretować wynik badania morfologi krwi i czy są wskazania do stosowania suplementacji?

Dzień dobry, Czy poziom ferrytyny 12,7 przy normie 10-291 oraz takie wyniki morfologii: Erytrocyty 4,89 M/µl 3,7 — 5,1 Hemoglobina 12,6 g/dl 12,0 — 16,0 Hematokryt 38,0 % 37,0 — 47,0 MCV 78,0 fl 77,0 — 95,0 MCH ↓ 25,8 pg 27,0 — 34,0 MCHC 33,2 g/dl 32,0 — 36,0 RDW 12,6 % Sa wskazaniem do suplementacji żelazem, mogą wskazywać jego niedobór i/lub anemię (lub ostrzegać o jej pojawieniu się w bliskiej przyszłości)? Pozdrawiam

Obniżone MCH może świadczyć o przewodnieniu. Warto wykonać diagnostykę sodu i potasu we krwi i moczu. Przewodnienie może okazać się niedoborem potasu w relacji do sodu. Bardziej polecałabym analizę pierwiastkową włosów, gdyż krew jest tkanką, która trwa w homeostazie (równowadze). Wyniki badania krwi powyżej lub poniżej normy są wyraźnym wskazaniem, że mają miejsce zaburzenia. Jednak już niewielkie odchylenia mają wpływ na nasze zdrowie i samopoczucie. Dlatego polecam APW. W mojej praktyce dietetycznej zajmuję się nie tylko opracowaniem zbilansowanych diet, ale również analizą pierwiastkową włosów. Moje spostrzeżenia i wyniki prac naukowych stwierdzają, że jest ona czulszym wskaźnikiem niedoborów lub nadmiaru pierwiastków lub zaburzonej równowagi hormonalnej. Jeśli chodzi o wskazania do specjalnej suplementacji żelazem, nie widzę tutaj takiej potrzeby. Wystarczy zdrowa zróżnicowana dieta. W przypadku diety wegańskiej należy uzupełniać witaminę B12 i kontrolować parametry czerwonokrwinkowe.