Jak interpretować wynik badania na toksoplazmozę i co on oznacza?

Dzień dobry, jestem zaniepokojona wynikami na toksoplazmozę. 18 tydzień ciąży. 31.01 igG<13 IU/ml ujemny <1 wątpliwy 1-30 dodatni >30 IgM 0,863 ujemny <0,8 wątpliwy 0,8-1,0 dodatni > 1,0 Lekarz powiedział, żeby się nie denerwować, bo za trzy tygodnie zobaczymy, co wyjdzie. Kazał zrobić też badanie w międzyczasie. Dziewięć dni później 9.02 wyniki były takie: igG<13 IU/ml ujemny <1 wątpliwy 1-30 dodatni >30 Co to może oznaczać?

Lek. Klaudia Kuśmierczuk

Pani wynik w obu przypadkach jest niejednoznaczny. W drugim oznaczeniu brakuje przeciwciał w klasie IgM. Jedyne co mogę Pani wyjaśnić, to to, że przeciwciała dodatnie w klasie IgG a ujemne w klasie IgM świadczą zazwyczaj o przechorowaniu na Toxoplasmę. Natomiast dodatnie przeciwciała w klasie IgM świadczą o nowym zakażeniu. Tutaj w obu wypadkach wynik jest wątpliwy, co ciężko zinterpretować bez dodatkowych informacji klinicznych. Dlatego powinna Pani zgłosić się do swojego lekarza prowadzącego.