Jak interpretować wynik badania płuc i serca u 57-latka palącego?

Prosze o intrpretacje wynikow taty .57 l paliacz...W segmencie 6 prawego płuca obecna jest zwapniała zmiana guzkowo-włóknista średnicy 10mm łącząca się zrostami z opłucna płuca. Przewlekłe zmiany tkanki płucnej śródmiąższowej płuc z pogrubieniem przegród międzyzraszikowych płuc i obecnością pojedynczych pęcherzy rozedmy zrazikowej płuc średnicy 4mm. Zrosty płucno-opłucnowe tkanki płucnej segmentów tylnych obu płuc. Przepona i kąty przeponowo-żebrowe wolne. Jamy opłucnowe wolne od płynu. Węzeł chłonny rozwidlenia tchawicy szerokości 13mm. Zwapnienia w węzłach chłonnych wnęki płuca prawego. Sylwetka serca lewokomorowa. Zwapnienia w tętnicach wieńcowych.. Rusztowanie kostne klatki piersiowej bez przebudowy neo. Gruczoły nadnerczowe niepo

Lek. Wojciech Zygmunt

Zmiany rozedmowe płuca świadczą najpewniej o przewlekłej obturacyjnej chorobie płuc (konieczne wykonanie spirometrii, jeżeli takie rozpoznanie nie zostało postawione). Zwapnienia w tętnicach wieńcowych najpewniej świadczą o przewlekłej miażdżycy tętnic wieńcowych (duże ryzyko zawału serca). Powiększony węzeł chłonny rozwidlenia tchawicy może być węzłem przerzutowym (np. z raka płuc). Zwapniała zmiana guzowo-włóknista może być nowotworem złośliwym lub zmianą gruźliczą, nie wykluczone jednak, że jest to mniej groźna zmiana. Konieczna jest pilna konsultacja z lekarzem pulmonologiem. Pozdrawiam i życzę zdrowia.