Jak interpretować wynik badania rezonansu magnetycznego kręgosłupa szyjnego?

Witam, proszę o interpretację wyników badań. Czy rehabilitacja ma sens? Czy operacja będzie w tym wypadku konieczna? Czy sensowne byłoby zastosowanie vitafonizacji? Rok urodzenia: 1954. Wyniki badań: MR008 RM kręgosłupa szyjnego: Znaczne spłycenie fizjologicznej lordozy - badanie na leżąco. Dehydratacja wszystkich krążków międzykręgowych w kręgosłupie szyjnym. Obniżenie wysokości krążków międzykręgowych od C4-C7. Na tych poziomach na krawędziach trzonów oraz w stawach unkowertebralnych widoczne są duże osteofity. Na poziomie C4-C5 widoczny jet niewielki ucisk lewego korzenia brzusznego nerwu rdzeniowego C5 w kanale kręgowym. Na poziomie C5-C6 zmiany powodują znaczny ucisk prawego korzenia C6 w kanale kręgowym i otworze międzykręgowym oraz niewielki ucisk rdzenia kręgowego. Światło prawego otworu międzykręgowego jest znacznie zwężone. Na poziomie C6-C7 zmiany powodują zwężenie światła otworów międzykręgowych bez ewidentnych cech ucisku korzeni. Zmiany nie powodują ucisku struktur wewnątrzkanałowych. Rdzeń kręgowy w odcinku szyjnym jest prawidłowy, bez zmian ogniskowych. MR010 RM kręgosłupa lędźwiowego: Spłycenie fizjologicznej lordozy w kręgosłupie lędźwiowym - badanie na leżąco. Obniżenie wysokości krążka L1-L2 z widocznym na tym poziomie niewielkim dokanałowym uwypukleniem pierścienia włóknistego. Zmiany nie powodują ucisku struktur wewnątrzkanałowych. Dehydratacja i obniżenie wysokości krążków międzykręgowych na poziomach L2-L3, L3-L4 z widocznym niewielkim dokanałowym uwypukleniem krążków międzykręgowych. Zmiany nie powodują ucisku struktur wewnątrzkanałowych. Na poziomie L3-L4 w prawym otworze międzykręgowym widoczne jest pęknięcie pierścienia włóknistego od strony trzonu L3. Dehydratacja i obniżenie wysokości krążka międzykręgowego na poziomie L4-L5. Na tym poziomie widoczna jest prawoboczna dootworowa oraz zewnątrzotworowa przepuklina krążka międzykręgowego. Nie można wykluczyć cech podrażnienia prawego korzenia L4, bez widocznych w badaniu ewidentnych cech ucisku korzenia. Przepuklina powoduje niewielki ucisk prawego korzenia L5 w zachyłku bocznym. Dehydratacja krążka na poziomie L5-S1 z widocznym niewielkim dokanałowym uwypukleniem pierścienia włóknistego oraz niewielkim pęknięciem pierścienia na poziomie lewego zachyłka bocznego. Zmiany nie powodują ucisku struktur wewnątrzkanałowych. W przylegających do krążka trzonach widoczne są zmiany degeneracyjne szpiku typu modic 1. Pozostałe otwory międzykręgowe są wolne. Stożek końcowy i korzenie ogona końskiego są prawidłowe.

Witam serdecznie!

Ze względu na opisywany ucisk na korzenie nerwowe w pierwszej kolejności wskazana jest konsultacja neurochirurgiczna - jeżeli chodzi o wskazania do operacji, trudno mi się w tej kwestii wypowiadać bez możliwości zbadania pacjenta i dokładnego zebrania wywiadu - bowiem oprócz wyniku badań obrazowych w takich sytuacjach bierze się również pod uwagę występujące dolegliwości i obecność zmian w badaniu neurologicznym. Skierowanie do specjalisty może wystawić lekarz rodzinny.

Jeżeli chodzi o rehabilitację, to zwłaszcza fizykoterapia jest polecana zawsze - w celu poprawienia sprawności mięśni grzbietu i brzucha, jednak zawsze ćwiczenia na początku powinny być wykonywane pod okiem fizjoterapeuty, gdyż źle wykonywane mogą przynieść więcej szkód niż pożytku. Można rozważyć ćwiczenia w wodzie - gimnastyka w wodzie, powoduje że stawy są mniej obciążone. Ważna jest również systematyczność.
Jeżeli chodzi o dobór zabiegów to jest on możliwy jedynie po zbadaniu chorego i zebraniu wywiadu (na przykład odnośnie chorób dodatkowych).

Jeżeli chodzi o vitafonizację - bardzo mi przykro, ale metoda ta nie jest mi znana, więc w zakresie jej skuteczności nie mogę się wypowiadać.

Pozdrawiam